válkaČeskoslovenskoobjevy

V roce 1784 našel farmář zlatou pečeť čínského císaře

V roce 1784 našel farmář zlatou pečeť čínského císaře
Zdroj: Wikimedia Commons

Pečeť krále našel farmář Jinbei na japonském ostrově Šikano. Pečeť byla ze zlata a patřila kdysi čínskému císaři, který ji věnoval japonskému vyslanci.

Tomáš Chalupa 6. dubna 2021

Pečeť, kterou dostal velvyslanec od císaře Guagnwu z dynastie Han, pochází z roku 56 našeho letopočtu. Tehdy japonský vyslanec navštívil Říši středu, jehož bylo Japonsko součástí jakožto vazalský stát. Dnes se zlatá pečeť nachází v muzeu ve městě Fukuoka.

Zlato, z něhož je pečeť vyrobená, má čistotu 95 procent. Váží 108 gramů a na výšku měří 2,236 cm. Na pečeti je pět čínských znaků. První z nich znamená Chan, což je název císařovy dynastie, druhý Wa, což byl název pro Japonsko a Na, což znamená království nebo stát. Další dva znaky dohromady označují vládce. Poselství je tedy celkem jasné, pečeť patřila vládci z dynastie Chan, který vládl Japonsku.

Kuang-wu byl obnovitel dynastie Chan, které se někdy říkalo také pozdní dynastie Chan nebo východní dynastie Chan. Své hlavní město měl v Luo-jangu. Soustředil kolem sebe vynikající generály, ale málo opravdových stratégů. To ale příliš nevadilo, protože sám byl vynikajícím stratégem a také reformátorem. Volil vždy raději cestu míru před cestou války. Byl jedním z mála čínských vládců, který nezabil žádné své příbuzné, generály nebo významné úředníky, naopak byl známý svou šlechetností a nezřídka se projevoval milosrdně.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu