válkaČeskoslovenskoobjevy

V Řecku našli ostatky chlapce, kterého možná kdysi obětovali a snědli

V Řecku našli ostatky chlapce, kterého možná kdysi obětovali a snědli
Zdroj: dailymail.co.uk

Děsivé rituály se nejspíš děly na řecké hoře Lykaion v Řecku. Archologové zde našli 3000 let starou kostru mladého chlapce mezi popelem z obětovaných zvířat. Chlapec byl nejspíš součástí krvavého obětního rituálu.

Tomáš Chalupa 16. srpna 2016

Ostatky chlapce byly nalezeny na 100 metrů širokém kamenném oltáři, který sloužil jako obětní místo. Hora Lykaion byla vždy považována za místo, kde byly pěstovány barbarské kulty a rituály včetně krvavých obětí. Psal o nich už Platón, který horu považoval za rodiště boha Dia.

Ke smrti chlapce se váže legenda, že byl obětován společně se zvířaty a poté bylo jeho maso uvařeno a snědeno v rámci obětní hostiny. Zda byl chlapec skutečně obětován, však archeologové s jistotou nevědí. „Některé staré literární zdroje uvádějí, že oltář byl používán ke krvavým lidským obětem. Až do nedávné doby se ale nepodařilo najít žádné lidské ostatky, které by tomu odpovídaly. Na druhou stranu je toto místo nepochybně obětní oltář. Nebudete tu pohřbívat jednotlivce, není to hřbitov,“ vysvětluje David Gilman Romano, který vede vykopávky.

Že šlo v případě chlapce o oběť, ukazuje i jeden detail. Lebce chybí její horní část. Tělo leží mezi dvěma řadami kamenů, jeden větší kámen zakrývá pánev. To by ukazovalo na useknutí části hlavy a následné obřadné uložení těla.

Aby se mohlo vše řádně posoudit, je potřeba pokračovat v dalším průzkumu oltáře. Zatím bylo totiž odhaleno a prozkoumáno pouhých sedm procent jeho rozlohy a je velice dobře možné, že další objevy na archeology ještě čekají. „Je před námi ještě hodně práce a průzkum bude trvat roky,“ tvrdí Romano.

Další články

Zavří­t reklamu