válkaČeskoslovenskoobjevy

V rámci sociálního experimentu naplnila umělkyně fontánu penězi. Hádejte, co se vzápětí stalo…

V rámci sociálního experimentu naplnila umělkyně fontánu penězi. Hádejte, co se vzápětí stalo…
Zdroj: odditycentral.com

"Co se stane, když dáme do fontány sto tisíc pencí? Vydrží tam do příštího dne?" Takovou otázku si položila britská umělkyně Anna Brownsted. Výsledek jejího sociálního experimentu byl celkem předvídatelný.

Simona Knotkova 22. září 2018

Sto tisíc pencí, tedy v přepočtu na naši měnu více jak dvacet osm tisíc korun, vložila Anna Brownstedová do fontány v Cambdrige v sobotu ráno. Místo opatřila cedulí, která všechny potenciální zloděje falešně varovala, že fontána je hlídaná kamerovým systémem. Plánovala, že zbylé peníze následně použije pro místní charitu. Když ovšem k fontáně dorazila na další den, z původní částky zbývalo už jenom cca 47 korun.

„Můj experiment byl pobídkou k odezvě, provokací. Zkoumal lidské chování a naše reakce v podobných situacích,“ nechala se slyšet autorka experimentu.

I když tušila, že část peněz z fontány zmizí, překvapila ji rychlost, s jakou se tak stalo. Původně zamýšlela peníze vybrat a věnovat charitě teprve po dvou dnech. Kdyby tak ale udělala, dobročinné organizaci by pravděpodobně nemohla darovat ani nepatrný obnos, který zbyl.

Pence použité v experimentu pocházely z grantu Umělecké rady Anglie (v originále Arts Council England). Kromě Brownstedové koncil financoval také dalších pět uměleckých instalací, které byly o zářijovém víkendu vystaveny v Cambridge. Protože se jednalo o umění, organizátoři nebudou nikoho nahlašovat na policii.

„Zmizení peněz nebereme jako krádež. Mince tam byly dány záměrně a lidé se měli zachovat, jak uznali za vhodné. Vše bylo částí uměleckého projektu, jehož cílem byl provokativní výsledek. Otevřel diskusi o lidské přirozenosti a efektu přihlížejícího,“ sdělil umělecký ředitel Daniel Pitt.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu