válkaČeskoslovenskoobjevy

V Rakousku bylo odhaleno pohřebiště nejstarších známých dvojčat na světě

V Rakousku bylo odhaleno pohřebiště nejstarších známých dvojčat na světě
Zdroj: Přírodovědecké muzeum ve Vídni

Před několika lety proběhly v archeologické lokaci Kremže-Wachtberg u stejnojmenného rakouského města vykopávky, které odhalily kostry nemluvňat. Nedávná analýza DNA odhalila, že mezi nimi byla identická dvojčata.

Simona Knotkova 16. prosince 2020

Dětské pozůstatky v hrobě oválného tvaru objevili archeologové v roce 2005. Kromě nich se v pohřebišti nacházelo 53 korálků vyrobených z mamutí kosti, perforovaný liščí řezák a tři perforovaní měkkýši, pravděpodobně zbytky po pravěkých náhrdelnících, s nimiž byly děti pohřbeny. Nejspíše jako ochrana byla na hrob umístěna mamutí lopatka. Zhruba o metr a půl dál byl odhalen druhý hrob s ostatky malého dítěte a kolíkem z mamutí kosti. Repliky vykopaných koster byly v roce 2013 vystaveny v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni. Případ tím ale ještě nebyl uzavřený.

Thumbnail # Kosterní pozůstatky největší masové dětské oběti v historii budí hrůzu
Mohlo by Vás zajímat:

Kosterní pozůstatky největší masové dětské oběti v historii budí hrůzu

V nedávné studii se vědci zaměřili na DNA analýzu, která jim mohla odhalit pohlaví a věk dětí. Zjistili, že v prvním hrobě ležel pár identických dvojčat, která žila na Zemi před 31 tisíci lety, tedy v době mladého paleolitu. Zatímco první chlapec zemřel krátce po porodu, druhý žil dalších cca sedm týdnů. Z dějinného hlediska se jedná o nejstarší známý důkaz narození dvojčat.

Ve vedlejším hrobě ležel jejich příbuzný, pravděpodobně bratranec. Takzvané stresové linie v jeho zubech značí, že jeho matka prodělala prsní infekci nebo nepřežila porod, a novorozeně tak mělo problémy se stravou.

Thumbnail # V masovém sibiřském hrobu byly objeveny kostry bez hlav
Mohlo by Vás zajímat:

V masovém sibiřském hrobu byly objeveny kostry bez hlav

„Objevení hromadného hrobu z období paleolitu je samo o sobě mimořádné. Skutečnost, že z křehkých dětských kosterních pozůstatků bylo možné získat dostačující a kvalitní starou DNA pro analýzu genomu, předčila všechna naše očekávání a lze ji přirovnat k loterii,“ sdělila vedoucí studie, bioložka z Přírodovědeckého muzea ve Vídni Maria Teschler-Nicola.

Není jasné, proč dvojčata a jejich bratranec zemřeli. Mezi skupinou lovců a sběračů, kteří je pohřbili, měly tyto děti podle všeho výsadní postavení. „Děti pro ně měly očividně zvláštní význam a byly velmi respektované a vážené. Neobvyklé pohřbení naznačuje, že jejich smrt byla pro komunitu a její přežití velkou ztrátou,“ dodává Teschler-Nicola.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu