válkaČeskoslovenskoobjevy

V rakouské kanalizaci objevili celou rodinu obřích virů – Frankensteinů!

V rakouské kanalizaci objevili celou rodinu obřích virů – Frankensteinů!
Zdroj: nature.com

Turisté přijíždějící do rakouského městečka Klosterneuburgu na východě země nejčastěji zamíří do tamního kláštera z 12. století, případně k památníku Franze Kafky, který zemřel v nedalekém sanatoriu. Virologové a evoluční biologové však nejspíš jednoho dne vzdají hold zdejší čistírně odpadních vod, neboť světu přinesla novou rodinu gigantických virů, které možná přepíší učebnice biologie.

Yvonne Pokorná 22. dubna 2017

Jde o čtyři druhy virů, kterým dali vědci po rakouském městě jméno klosneuviry. Patří do rodu takzvaných mimivirů, objevených v roce 2003. Tyto viry vynikají svými rozměry i neobvykle velkým genomem. Na rozdíl od svých drobnějších příbuzných mají mnohem složitější genetický aparát.

Rakouské město Klosterneuburg, kde byly nové druhy virů objeveny.

Rakouské město Klosterneuburg, kde byly nové druhy virů objeveny.

Jeden z nově objevených klosneuvirů je například tak velký, že přenáší ribonukleové kyseliny schopné překládat genetický kód pro všech 20 základních aminokyselin, z nichž se skládají bílkoviny.

“Schopnost syntetizovat proteiny je považována za jeden z hlavních znaků života, a v tomto ohledu mají nové viry mnohem blíže k buňkám než jakékoliv jiné viry,” poukázal Eugene Koonin z Národního centra biotechnologických informací v Bethesdě.

Nová rodina v rodu mimivirů

Nová rodina v rodu mimivirů

Klosneuviry mají okolo 700 genů společných s buněčnými organismy. To vědce vedlo ke spekulacím, zda se tyto viry vyvinuly z jednobuněčného organismu spíše než z jiných virů. Nicméně další analýzy ukázaly, že genetický materiál pocházel z různých organismů, což vědce vedlo k přirovnání klosneuviru s legendárním monstrem Frankensteinem anglické spisovatelky Mary Shelleyové.

Schéma mimiviru

Schéma mimiviru

Objev klosneuvirů však vnesl do vědy další otazníky – jsou mimiviry čtvrtou základní větví života vedle archeí, bakterií a eukaryí? Zatímco někteří vědci je za považují potomky zcela jiných životních forem, tým Frederika Schulze, jenž nové viry objevil, tvrdí, že se nejspíš vyvinuly z menšího viru, jenž si během dlouhé evoluce takříkajíc “nakradl” něco z genomů svých hostitelů a začlenil to podobně jako Frankenstein do svého vlastního genetického kódu. A podle vědců tito viroví giganti zřejmě ještě dál porostou. “Jsem si docela jist, že současné rekordy ve velikosti genomů obřích virů budou překonány. Brzy potkáme ve světě obřích virů opravdové goliáše,” prohlásil Eugene Koonin.

Další články

Zavří­t reklamu