válkaČeskoslovenskoobjevy

V řadách nacistů bojovali i muslimové. Himmler byl fascinován jejich vírou

V řadách nacistů bojovali i muslimové. Himmler byl fascinován jejich vírou
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Oddaní a díky islámské víře nebojácní – tak viděl muslimské vojáky velitel Waffen-SS jednotek Heinrich Himmler. Speciálně pro ně nechal v roce 1943 zřídit 13. horskou divizi SS, takzvanou Handschar. Jak se ale časem ukázalo, také muslimové byli obyčejní vojáci, kterým šlo "jenom" o záchranu holého života.

Simona Knotkova 24. srpna 2016

Hlavním úkolem Handschar byla obrana jejich vlasti a boj proti partyzánům. Vojáci se rekrutovali především z řad bosenských muslimů, čímž se jednotka stala první neněmeckou Waffen-SS. Kromě Bosňanů jádro jednotky tvořili například i chorvatští katolíci.

Himmler byl fascinován oddaností muslimů jejich víře a věřil, že se náboženský fanatismus podepíše i na přístupu vojáků k boji. Jeho idylická představa začala ale velmi brzy získávat trhliny.

Během cvičení na jihu Francie ve dnech 16. až 17. září 1943 zorganizovala skupinka propartyzánských vojáků vzpouru, během níž bylo popraveno pět německých důstojníků. Cílem povstalců bylo přidat se ke Spojencům. Rebelie byly ale brzy zase potlačeny a jednotka se přemístila ke cvičení v německém Neuhammeru.

Bosenský voják studuje příručku Islám a judaismus.

Bosenský voják studuje příručku Islám a judaismus.

Vycvičení vojáci složili v březnu roku 1944 slib věrnosti Hitlerovi a tehdejšímu chorvatskému vůdci Antemu Pavelićovi a pustili se do své první mise Wegweiser. Ta měla za úkol potlačit partyzánskou činnost v okolí řeky Sávy. O měsíc později následovala operace Osterei, díky níž se partyzáni dávali na ústup. Plán na útěk ležel v hlavě ale i mužům z Handschar. Když byla jednotka přesunuta k Záhřebu, houfně začali dezertovat. Nelíbilo se jim, že se natolik vzdálili své domovině, kterou chtěli bránit především, a nechtěli umírat pro cizí země.

Zbytek začal útvar opouštět po bojích se sovětskou armádou v maďarském regionu Baranja a buď své štěstí hledal u Spojenců, nebo se pokusil vrátit do Bosny.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu