válkaČeskoslovenskoobjevy

V Puškinově muzeu se našly desítky ztracených soch z Berlína

V Puškinově muzeu se našly desítky ztracených soch z Berlína
Zdroj: news.artnet.com

Celkem 59 soch italských renesančních mistrů našli historici umění v Puškinově muzeu v Moskvě. Problém je ten, že jde o díla, která původně patřila berlínskému Bode Museu.

Tomáš Chalupa 23. května 2016

Sochy byly na konci války uloženy v jedné z flakových věží, což byly mohutné struktury s protileteckými děly. Právě sem byla vzácná díla uložena zoufalými nacisty. Ostatně věž dostala dva zásahy bombou a vypuklo v ní několik požárů. Mnoho uměleckých předmětů a cenností tak bylo zničeno. Jakmile Berlín obsadili sověti, všechna díla nalezená ve věži byla převezena do Moskvy.

Po dlouhá desetiletí po válce neměli historici jasno, co vlastně bylo zničeno při bombardování Berlína a co zmizelo v Rusku. Teprve v roce 2005 se díky kooperaci některých ruských a německých muzeí začala situace vyjasňovat. Zjistilo se, že zmizelé sochy jsou uloženy v Puškinově muzeu, avšak mnoho z nich je poškozených. Šance, že by se díla vrátila zpět do Německa, je ovšem prakticky nulová. Ruská Duma, obdoba našeho parlamentu, odhlasovala v roce 1996 zákon, který všechny umělecké předměty získané za druhé světové války prohlašuje za ruský majetek. Na druhou stranu Rusko do Německa vrátilo na 1,5 milionů uměleckých děl zabavených za války. Je to sice ohromné číslo, ale je potřeba mít na paměti, že podle střízlivých odhadů Sovětský svaz zkonfiskoval v Německu na 2,6 milionů uměleckých předmětů! Pochopitelně ty nejcennější, jako je právě ona sbírka renesančních soch, v Rusku zřejmě zůstanou už navždy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu