válkaČeskoslovenskoobjevy

V průběhu operace Solomon se nacpalo do komerčního letadla 1122 lidí

V průběhu operace Solomon se nacpalo do komerčního letadla 1122 lidí
Zdroj: vintage-everyday.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Izrael potřeboval urychleně dostat všechny své občany z Etiopie. Bylo proto vypraveno množství civilních letů v rámci leteckého mostu pojmenovaného operace Solomon. V rámci operace padl i světový rekord, když se do jediného linkového dopravního letadla dostalo neuvěřitelných 1122 pasažérů.

Tomáš Chalupa 11. června 2020

Tento rekord udělal konkrétně Boeing 747 společnosti El Al. Na palubě bylo oficiálně jen 1088 pasažérů, ale mnoho matek s sebou mělo malé děti, které rovněž cestovaly a do oficiálních dokumentů se před odletem nedostaly.

Původně mělo být v letadle poměrně standardních 760 pasažérů. Jenže mnozí byli tak lehcí a hubení, že se podařilo počet navýšit. Aby se do letadla vlezlo co nejvíce lidí, byly oddělány veškeré sedačky a další vybavení. Na palubě bylo několik těhotných žen, z nichž některé porodily přímo v letadle. Ve vzduchu se narodilo pět dětí, a celkový počet cestujících tak byl vyšší při příletu než při odletu. Mnoho lidí nemělo žádná zavazadla, přišli jen v šatech a s nádobou na jídlo či na vaření. Někteří byli při cestě na letiště okradeni lupiči. Mnoho cestujících bylo nemocných a po příletu byli ihned převezeni do nemocnice.

Celá operace, která byla odstartovaná v důsledků zhoršených vztahů mezi Etiopií a Izraelem, se konala jako přísně tajná, veřejnost o ní nebyla informována a všechny lety se tvářily jako běžné komerční linky. Ve skutečnosti bylo vše řízeno izraelskou tajnou službou. Ta záměrně vybrala pro operaci šábes, tedy období, kdy žádný Žid nesmí nejen pracovat, ale také odpočívat. Nikdo by tedy Židy nepodezříval, že zrovna o šábesu přemisťují letadly desetitisíce obyvatel. Jenže jak potvrdili rabíni, šábes umožňuje jednu výjimku z jinak striktních pravidel. Žid může cestovat i o šábesu, pokud si tím může zachránit život nebo pomůže zachránit život jiného Žida. A to byl přesně případ operace Solomon.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu