Vypadá to zvláštně. Mít zastávku doma má ale také jisté výhody. | zdroj: odditycentral.com


V přeplněném čínském městě projíždí vlak obytnou budovou

TÉMATA: čína | železnice | doprava

user-avatar

Simona Knotková

7. 05. 2018 | 08:00

Když v roce 2004 pracovali architekti na rozšíření železnice v čínském městě Čchung-čching, měli před sebou dvě volby - buď kvůli nové dráze zboří celou jednu obytnou budovu, nebo ji provedou netradičně skrz tuto stavbu. Nakonec se rozhodli pro druhou možnost.

"Naše město je velmi hustě osídleno, a najít místo na další cesty a dráhy je proto skutečnou výzvou. Když se toto místo nenachází v terénu, musíme buď přemýšlet o podzemním způsobu, nebo –  jako v tomto případě – o cestě skrz. Život v našem městě se rychle řítí dopředu, a je tedy pochopitelné, že obyvatelé chtěli to nejrychlejší řešení. Provést dráhu skrz obytnou budovou byl risk, který se ale nakonec vyplatil," vysvětluje mluvčí železniční dráhy v Čchung-čchingu pohnutky, které vedly k neobvyklému konstruktérskému kroku.

Kolej vede napříč sedmým a osmým poschodím, které musely být pro účel stavby vybydleny a zrekonstruovány. Život obyvatel devatenáctipatrového paneláku jinak ale velkou negativní změnu nezaznamenal. Ba právě naopak. Díky tomu, že přímo v budově sídlí vlaková stanice, je o byty zájem a jejich cena stoupla. Železnice je od obytné zóny navíc tak dokonale izolovaná, že zvuk při průjezdu vlaku je srovnatelný se zvukem myčky na nádobí.

V Číně si stavaři zkátka umí poradit.

user-avatar

Simona Knotková

7. 05. 2018 | 08:00

Zavří­t reklamu