válkaČeskoslovenskoobjevy

V přeplněném čínském městě projíždí vlak obytnou budovou

Když v roce 2004 pracovali architekti na rozšíření železnice v čínském městě Čchung-čching, měli před sebou dvě volby - buď kvůli nové dráze zboří celou jednu obytnou budovu, nebo ji provedou netradičně skrz tuto stavbu. Nakonec se rozhodli pro druhou možnost.

Simona Knotkova 7. května 2018

„Naše město je velmi hustě osídleno, a najít místo na další cesty a dráhy je proto skutečnou výzvou. Když se toto místo nenachází v terénu, musíme buď přemýšlet o podzemním způsobu, nebo – jako v tomto případě – o cestě skrz. Život v našem městě se rychle řítí dopředu, a je tedy pochopitelné, že obyvatelé chtěli to nejrychlejší řešení. Provést dráhu skrz obytnou budovou byl risk, který se ale nakonec vyplatil,“ vysvětluje mluvčí železniční dráhy v Čchung-čchingu pohnutky, které vedly k neobvyklému konstruktérskému kroku.

Kolej vede napříč sedmým a osmým poschodím, které musely být pro účel stavby vybydleny a zrekonstruovány. Život obyvatel devatenáctipatrového paneláku jinak ale velkou negativní změnu nezaznamenal. Ba právě naopak. Díky tomu, že přímo v budově sídlí vlaková stanice, je o byty zájem a jejich cena stoupla. Železnice je od obytné zóny navíc tak dokonale izolovaná, že zvuk při průjezdu vlaku je srovnatelný se zvukem myčky na nádobí.

V Číně si stavaři zkátka umí poradit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu