V jednom z archivů Národní knihovny v Praze se našla Himmlerova okultistická knihovna.

V jednom z archivů Národní knihovny v Praze se našla Himmlerova okultistická knihovna. | zdroj: dailymail.co.uk


V Praze se našla Himmlerova knihovna, jsou to tisíce okultních svazků

TÉMATA: nacismus | záhady | česko | národní knihovna | himmler | okultismus

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 03. 2016 | 16:45

Heinrich Himmler, šéf SS a druhý nejmocnější muž v nacistickém Německu, byl doslova posedlý mytologií, okultismem a spiritismem. V jednom z archivů pražské Národní knihovny se našlo 13 000 svazků s touto tématikou, patřících údajně právě Himmlerovi.

O ohromné sbírce nikdo nevěděl, byla umístěna v archivu, který údajně nikdo neotevřel od padesátých let. Na knihy přišel při svém bádání až Nor Bjørn Helge Horrisland, patřící ke Svobodným zednářům. Ten pátral po ukradených svazcích z Norska, které odvezli Němci za okupace a které měly skončít v Himmlerově osobní knihovně. Nyní část svazků našel právě v Praze. Horrisland tvrdí, že svazky patří Svobodným zednářům, konkrétně Vznešené lóži z Osla. Heinrich Himmler byl až fanaticky posedlý okultismem

Za druhé světové války Himmler ustavil speciální sonderkommando H, které mělo za úkol hledat a shromažďovat vzácné nebo jinak zajímavé tisky a publikace. Za dobu svého fungování mezi lety 1935 až 1944 navštívili členové komanda na 250 knihoven po celé Evropě. Zvláštní důraz byl kladen na knihy o čarodějnictví a procesech s čarodějnicemi. Himmlerova knihovna v tomto směru unikátní, tolik knih na toto téma se nenašlo pohromadě nikde na světě. Himmler se z nich údajně dozvěděl, že i jeden z jeho předků byl ve středověku upálen za čarodějnictví. Mnoho knih bylo nalezeno také v sídle SS na hradě Wewelsbergu.

Horrisland se v Praze údajně podílel na identifikaci některých knih. Mnoho svazků bylo považováno za ztracené a našly se až v Praze. Himmlerovy knihy měly sloužit podle Horrislanda  také společnosti Ahnenerbe, zabývající se archeologickými vykopávkami, hledáním Svatého Grálu a dalších mystických předmětů. Himmlerovým hlavním záměrem bylo ovládnout svět pomocí tajemných sil. Byl příznivcem nejrůznějších teorií o nadřazenosti a božském původu nordické rasy, vzýval prastaré germánské bohy a toužil po získání jejich nadpřirozených schopností. Jak víme z dějepisu, nic z toho nakonec nebylo, Himmler spáchal na konci války sebevraždu. Jeho knihovna může mít nedozírnou hodnotu z hlediska historie a nález v Národní knihovně má v tomto směru proto mimořádný význam. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 03. 2016 | 16:45

Zavří­t reklamu