Muži v buřinkách nesou obří skleněnou tabuli ulicemi Prahy.

Muži v buřinkách nesou obří skleněnou tabuli ulicemi Prahy. | zdroj: bejvavalo.cz


Událost roku 1904: V Praze instalují obří skleněnou výlohu do obchodního domu ve Vodičkově ulici

TÉMATA: praha | dobové články | fotografie

user-avatar

Václav Pokorný

8. 11. 2017 | 11:30

Skleněná výloha má rozměry 5,22 X 3,88 metrů. Čtrnáct mužů ji drží a nese ve svých rukou ulicemi Prahy. Tato neobvyklá podívaná neuniká pozornosti okolojdoucích Pražanů.

Transport a montáž ohromné skleněné výlohy na obchodním domě ve Vodičkově ulici je v roce 1904 mimořádnou událostí. Jak informuje dobový tisk, “doprava a umístění pro jejich ohromnou velikost vyžadovala zcela zvláštních zařízení.” Bylo zřejmé, že “drahé broušené tabule o rozměrech 5,22 X 3,88 m nelze transportovat tak jednoduchým způsobem jako obyčejnou vyhlídkovou okenní tabulku.” (Epocha, 1904)

Skleněná tabule musí být upevněna do speciálního železničního vozu, kde je umístěna v šikmé poloze nad samými koly. Vagon dělníci přesně vyvažují a sklo ukládají do silného rámu, umístěného na pružných podložkách, aby mu nevadily otřesy vlaku. Takto je tabule transportována ze skláren do Prahy. Instalace obří skleněné výplně

Pro transport z nádraží do ulice Vodičkovy se musí vyčkat na suchý a bezvětrný den. Velikost skla by totiž mohla vytvořit větru příliš velkou opěrnou plochu a pod jeho náporem by muži nemuseli udržet tabuli ve svých rukou. Pád tabule by mohl způsobit nejen materiální škody, ale i vážná zranění.

V příhodný den proto vyráží z nádraží čtrnáct silných mužů v buřinkách a na místo určení nesou desku v přesně svislé poloze. Ta s rámem a bednou váží celkem 1385 kilogramů. Pohled na tento neobvyklý průvod přitáhne pozornost mnoha Pražanů.

Neméně obtížnou a nebezpečnou procedurou bylo ovšem i zasazení skleněných tabulí do výkladních skříní. Do prodejny J. Nováka, majitele tohoto obchodu s konfekcí, jsou instalovány dvě a každá stojí přes 1500 korun rakouských. Montáž a zarámování desek provádí známá pražská firma Wolf a Štětka.

 

user-avatar

Václav Pokorný

8. 11. 2017 | 11:30

Zavří­t reklamu