válkaČeskoslovenskoobjevy

Událost roku 1904: V Praze instalují obří skleněnou výlohu do obchodního domu ve Vodičkově ulici

Událost roku 1904: V Praze instalují obří skleněnou výlohu do obchodního domu ve Vodičkově ulici
Zdroj: bejvavalo.cz

Skleněná výloha má rozměry 5,22 X 3,88 metrů. Čtrnáct mužů ji drží a nese ve svých rukou ulicemi Prahy. Tato neobvyklá podívaná neuniká pozornosti okolojdoucích Pražanů.

Václav Pokorný 8. listopadu 2017

Transport a montáž ohromné skleněné výlohy na obchodním domě ve Vodičkově ulici je v roce 1904 mimořádnou událostí. Jak informuje dobový tisk, “doprava a umístění pro jejich ohromnou velikost vyžadovala zcela zvláštních zařízení.” Bylo zřejmé, že “drahé broušené tabule o rozměrech 5,22 X 3,88 m nelze transportovat tak jednoduchým způsobem jako obyčejnou vyhlídkovou okenní tabulku.” (Epocha, 1904)

Skleněná tabule musí být upevněna do speciálního železničního vozu, kde je umístěna v šikmé poloze nad samými koly. Vagon dělníci přesně vyvažují a sklo ukládají do silného rámu, umístěného na pružných podložkách, aby mu nevadily otřesy vlaku. Takto je tabule transportována ze skláren do Prahy.

Instalace obří skleněné výplně

Instalace obří skleněné výplně

Pro transport z nádraží do ulice Vodičkovy se musí vyčkat na suchý a bezvětrný den. Velikost skla by totiž mohla vytvořit větru příliš velkou opěrnou plochu a pod jeho náporem by muži nemuseli udržet tabuli ve svých rukou. Pád tabule by mohl způsobit nejen materiální škody, ale i vážná zranění.

V příhodný den proto vyráží z nádraží čtrnáct silných mužů v buřinkách a na místo určení nesou desku v přesně svislé poloze. Ta s rámem a bednou váží celkem 1385 kilogramů. Pohled na tento neobvyklý průvod přitáhne pozornost mnoha Pražanů.

Neméně obtížnou a nebezpečnou procedurou bylo ovšem i zasazení skleněných tabulí do výkladních skříní. Do prodejny J. Nováka, majitele tohoto obchodu s konfekcí, jsou instalovány dvě a každá stojí přes 1500 korun rakouských. Montáž a zarámování desek provádí známá pražská firma Wolf a Štětka.

Další články

Zavří­t reklamu