válkaČeskoslovenskoobjevy

V pravěku se srazily dva asteroidy a způsobily dobu ledovou i rozvoj života

Před 470 miliony let se kolem Marsu řítil asteroid, který byl třitisíckrát větší než ten, který vyhubil dinosaury. Tento gigant se srazil při svém letu s jiným asteroidem a srážka vyprodukovala takové množství prachu, že jím zakryla nebe na Zemi a přivodila dobu ledovou.

Tomáš Chalupa 19. října 2019

Ke kolizi vesmírných těles došlo v období ordoviku a mělo za následek prudký nárůst biodiverzity. Přitom podmínky i bez kolize nebyly pro rozvoj života příliš ideální. Výzkumníci zjistili, že mořská voda na počátku ordoviku měla teplotu okolo 45 stupňů Celsia, tedy byla zřejmě příliš teplá pro rozvoj složitých organismů. Atmosféra naší planety byla velmi bohatá na oxid uhličitý, který způsoboval silný skleníkový efekt a planetu ohříval.

Pak ale došlo k ochlazení, jehož příčina není dodnes přesně známá. Mluví se o nárůstu biomasy v oceánech, kdy vznikají obří korálové útesy; moře doslova kypí životem. Ochlazování ale mělo podle vědců ze Švédska jako hlavní příčinu srážku dvou velkých asteroidů v oblasti za Marsem. Byla to opravdu velká kolize, po níž se do zemské atmosféry dostalo nebývalé množství prachu. Slunce potemnělo a dostavilo se ono doposud nevysvětlené ochlazení.

„Mluvíme o mírné změně, která probíhala po dva miliony let. Pokud bychom cestovali v čase do těch dob, zdálo by se nám, že jsme uprostřed katastrofy. Ale ve skutečnosti to byla mírná změna, která povzbudila biodiverzitu,“ říká dr. Philipp Heck. Právě doslova exploze biodiverzity v mořích je zajímavá a ukazuje, že vesmírné asteroidy ani kolize nemusí nutně znamenat katastrofu, jakou bylo vyhynutí dinosaurů. Někdy naopak může být taková vesmírná událost prospěšná a urychlí vývoj druhové pestrosti v geologicky poměrně krátkém období dvou milionů let. Díky vzdálené srážce se život začal ubírat novými cestami, zatímco nebe bylo zahalené příkrovem prachu z vesmíru.

Další články

Zavří­t reklamu