Knihovna v Klášteře svaté Kateřiny vydala svědectví o dávno zaniklých jazycích

Knihovna v Klášteře svaté Kateřiny vydala svědectví o dávno zaniklých jazycích | zdroj: smithsonianmag.com


V prastaré knihovně na hoře Sinaj našli svitky psané dávno zaniklými jazyky

TÉMATA: archeologie | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 09. 2017 | 09:15

Klášter Svaté Kateřiny na biblické hoře Sinaj je významný tím, že je v něm jedna z nejstarších knihoven světa obsahující tisíce prastarých knih a svitků. Některé z nich jsou opravdu zajímavé už jen tím, jakým jazykem jsou napsány.

Vědci přišli na to, že texty na některých svitcích totiž nejsou původní. Původní texty někto vymazal a přepsal je novými. Za pomocí nejmodernějších technologií se podařilo tyto původní texty zobrazit. Mnohé z textů nebyly ničím zvláštním – byly psány latinky, arabsky nebo řecky. Jiné ale byly psány jazyky, o kterých prakticky neexistují historické zázanamy

Otázka je, proč vůbec mniši původní texty mazali a přepisovali novými. Odpověď vědci vidí v historických událostech. Klášter byl v 7. století velmi izolován, prakticky všude kolem byli nepřátelsky naladění muslimové. Zásoby pergamenu rychle docházely a mniši tak museli používat svitky, které už byly popsané.

Vědci speciální technologií prozkoumali 74 stran knih a svitků. Dva z textů byly napsány kavkazskou albánštinou, dávno zaniklým jazykem používaným křesťanskými komunitami v Azerbajdžánu. Dnes je jedinou připomínkou tohoto jazyka několik nápisů vytesaných v kameni. Další texty byly psány v křesťanské palestinské aramejštině, což byl jazyk, který zanikl ve 13. století a byl objeven znovu v 18. století. 

Všechny svitky prozkoumané vědci byly převedeny do digitální podoby a zavěšeny na internet. Je to důležité proto, že klášter je velmi těžké navštívit, donedávna navíc v oblasti působil Islámský stát. Nyní tedy budou moci zkoumat texty i další odborníci, aniž by museli do těchto vzdálených oblastí jezdit. Výzkum tak teprve začíná.

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 09. 2017 | 09:15

Zavří­t reklamu