válkaČeskoslovenskoobjevy

V prastaré knihovně na hoře Sinaj našli svitky psané dávno zaniklými jazyky

V prastaré knihovně na hoře Sinaj našli svitky psané dávno zaniklými jazyky
Zdroj: smithsonianmag.com

Klášter Svaté Kateřiny na biblické hoře Sinaj je významný tím, že je v něm jedna z nejstarších knihoven světa obsahující tisíce prastarých knih a svitků. Některé z nich jsou opravdu zajímavé už jen tím, jakým jazykem jsou napsány.

Tomáš Chalupa 13. září 2017

Vědci přišli na to, že texty na některých svitcích totiž nejsou původní. Původní texty někto vymazal a přepsal je novými. Za pomocí nejmodernějších technologií se podařilo tyto původní texty zobrazit. Mnohé z textů nebyly ničím zvláštním – byly psány latinky, arabsky nebo řecky. Jiné ale byly psány jazyky, o kterých prakticky neexistují historické zázanamy.

Otázka je, proč vůbec mniši původní texty mazali a přepisovali novými. Odpověď vědci vidí v historických událostech. Klášter byl v 7. století velmi izolován, prakticky všude kolem byli nepřátelsky naladění muslimové. Zásoby pergamenu rychle docházely a mniši tak museli používat svitky, které už byly popsané.

Vědci speciální technologií prozkoumali 74 stran knih a svitků. Dva z textů byly napsány kavkazskou albánštinou, dávno zaniklým jazykem používaným křesťanskými komunitami v Azerbajdžánu. Dnes je jedinou připomínkou tohoto jazyka několik nápisů vytesaných v kameni. Další texty byly psány v křesťanské palestinské aramejštině, což byl jazyk, který zanikl ve 13. století a byl objeven znovu v 18. století.

Všechny svitky prozkoumané vědci byly převedeny do digitální podoby a zavěšeny na internet. Je to důležité proto, že klášter je velmi těžké navštívit, donedávna navíc v oblasti působil Islámský stát. Nyní tedy budou moci zkoumat texty i další odborníci, aniž by museli do těchto vzdálených oblastí jezdit. Výzkum tak teprve začíná.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu