Nové archeologické nálezy ukazují, že Lawrence z Arábie nebyl lhář a své historky si nevymýšlel.

Nové archeologické nálezy ukazují, že Lawrence z Arábie nebyl lhář a své historky si nevymýšlel. | zdroj: heritagedaily.com


V poušti se našla kulka, vystřelil ji Lawrence z Arábie

TÉMATA: první světová válka | archeologie | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 04. 2016 | 12:00

V oblasti Hallat Amar v roce 1917 přepadli arabští povstalci pod vedením Lawrence z Arábie turecký vlak. Tuto slavnou scénu mohli lidé vidět i v oscarovém filmu Lawrence z Arábie režiséra Davida Leana. Mělo se dlouho za to, že si Lawrence mnoho svých historek vymýšlel. Nyní však archeologové našli kulku, kterou na místě prokazatelně vypálil právě on.

V Hallat Amaru archeologové našli mimo jiné kulku vystřelenou z automatické pistole Colt. Tu v oblasti nepoužíval nikdo jiný než právě Lawrence z Arábie. "Lawrence měl reputaci člověka, který si příběhy rád vymýšlí. Ale tahle kulka, společně s dalšími archeologickými nálezy, jasně potvrzuje jeho verzi o přepadení vlaku," říká dr. Neil Faulkner. Tuto pistoli zcela určitě neměl nikdo z dalších účastníků přepadení, takže Lawrence u toho skutečně musel být. Kulka, která dokazuje, že skutečně přepadl turecký vlak u Hallat Amar.

A brzy se objevil ještě další důkaz. Dva měsíce po nálezu kulky se zjistilo, že jistá britská rodina vlastní kovovou cedulku z vlaku s arabským nápisem Hejaz Railway, což byl název železniční společnosti, které vlak patřil. Lawrence jej sundal z vlaku a věnoval později své přítelkyni Vyvyan Richardsové, která cedulku odvezla do Velké Británie. V rodinné tradici se vždy mluvilo o tom, že Lawrence cedulku získal při nájezdu na vlak. 

Zdá se, že Lawrence z Arábie a jeho historky je třeba brát vážněji než bylo doposud zvykem. Jeho role v arabském povstání proti Otomanské říši byla nesporná a klíčová. Nyní vše nasvědčuje tomu, že i jeho nejfantastičtější skutky byly pravdivé a jeho legendární pověst nebyla smyšlená. A nelhal ani on sám.

Plukovník Thomas Edward Lawrence, známý jako Lawrence z Arábie, (1888-1935) byl britský voják, cestovatel a arabista. Proslavil se jako organizátor arabského povstání proti Turecku v roce 1916. Jeho taktika gerilového válčení a metody válčení v poušti jsou dodnes předmětem zájmu a studia.

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 04. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu