válkaČeskoslovenskoobjevy

V poušti se našla kulka, vystřelil ji Lawrence z Arábie

V poušti se našla kulka, vystřelil ji Lawrence z Arábie
Zdroj: heritagedaily.com

V oblasti Hallat Amar v roce 1917 přepadli arabští povstalci pod vedením Lawrence z Arábie turecký vlak. Tuto slavnou scénu mohli lidé vidět i v oscarovém filmu Lawrence z Arábie režiséra Davida Leana. Mělo se dlouho za to, že si Lawrence mnoho svých historek vymýšlel. Nyní však archeologové našli kulku, kterou na místě prokazatelně vypálil právě on.

Tomáš Chalupa 5. dubna 2016

V Hallat Amaru archeologové našli mimo jiné kulku vystřelenou z automatické pistole Colt. Tu v oblasti nepoužíval nikdo jiný než právě Lawrence z Arábie. „Lawrence měl reputaci člověka, který si příběhy rád vymýšlí. Ale tahle kulka, společně s dalšími archeologickými nálezy, jasně potvrzuje jeho verzi o přepadení vlaku,“ říká dr. Neil Faulkner. Tuto pistoli zcela určitě neměl nikdo z dalších účastníků přepadení, takže Lawrence u toho skutečně musel být.

Kulka, která dokazuje, že skutečně přepadl turecký vlak u Hallat Amar.

Kulka, která dokazuje, že skutečně přepadl turecký vlak u Hallat Amar.

A brzy se objevil ještě další důkaz. Dva měsíce po nálezu kulky se zjistilo, že jistá britská rodina vlastní kovovou cedulku z vlaku s arabským nápisem Hejaz Railway, což byl název železniční společnosti, které vlak patřil. Lawrence jej sundal z vlaku a věnoval později své přítelkyni Vyvyan Richardsové, která cedulku odvezla do Velké Británie. V rodinné tradici se vždy mluvilo o tom, že Lawrence cedulku získal při nájezdu na vlak.

Zdá se, že Lawrence z Arábie a jeho historky je třeba brát vážněji než bylo doposud zvykem. Jeho role v arabském povstání proti Otomanské říši byla nesporná a klíčová. Nyní vše nasvědčuje tomu, že i jeho nejfantastičtější skutky byly pravdivé a jeho legendární pověst nebyla smyšlená. A nelhal ani on sám.

Plukovník Thomas Edward Lawrence, známý jako Lawrence z Arábie, (1888-1935) byl britský voják, cestovatel a arabista. Proslavil se jako organizátor arabského povstání proti Turecku v roce 1916. Jeho taktika gerilového válčení a metody válčení v poušti jsou dodnes předmětem zájmu a studia.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu