válkaČeskoslovenskoobjevy

V poušti Atacama se vaří vynikající pivo z mlhy

V poušti Atacama se vaří vynikající pivo z mlhy
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Zhmotňuji tmu, říká jeden z alchymistů ve slavné pohádce Císařův pekař. V poušti Atacama zase zhmotňují mlhu, a to do podoby vynikajícího piva.

Tomáš Chalupa 15. července 2020

Atacama v Jižní Americe je nejsušší poušť světa. Téměř denně se tu objevuje mlha, kterou místní nazývají Camanchaca, česky Temnota. Do pouště byl umístěn kolektor této mlhy. Díky němu se mlha přeměňuje na vodu, která slouží nejen místním domácnostem, ale také jednomu pivovaru. Bez nadsázky se tak dá říct, že místní pivo se tam vaří z mlhy.

Speciální kolektor mlhy byl vytvořen chilskými vědci ve spolupráci s odborníky z americké univerzity MIT. Má podobu velkého síta, kterým proniká vzduch, zatímco mikročástice vody v něm zůstanou zachyceny a putují do rezervoáru. Dá se takto získat 14 litrů vody denně z jedné plochy kolektoru. To sice moc není, ale není ani mnoho spotřebitelů vody. Největším je právě pivovar, který z ní vaří speciální pivo Atrapaniebla. K jeho výrobě se používá jen a výhradně mlžná voda. Pivo je lepší údajně díky mimořádně čisté vodě, která neobsahuje nitráty, sulfáty a další látky, běžně se vyskytující ve vodě. Místní pivovar z ní měsíčně stočí 11 000 lahví. Pivo vaří bratři Marco a Miguel Carcurovi a každý den začínají svou práci zpěvem písně od písničkářů Simona a Garfunkela Hello darkness, my old friend (Ahoj, temnoto, můj starý příteli). Je totiž temnota skutečně živí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu