válkaČeskoslovenskoobjevy

V Pompejích odkryli kostry čtyř teenagerů. Zemřeli v obchodě při výbuchu sopky

V Pompejích odkryli kostry čtyř teenagerů.  Zemřeli v obchodě při výbuchu sopky
Zdroj: ancient-origins.net
+ 4 fotky+ 5 fotek

Archeologové, kteří prováděli vykopávky na předměstí starořímských Pompejí, objevili v ruinách starověkého obchodu ostatky čtyř mrtvých těl. Patřily třem mladíkům a jedné dívce adolescentního věku. Ti všichni zahynuli při výbuchu sopky v roce 79.

Yvonne Pokorná 12. července 2016

Mladí lidé zřejmě v obchodě hledali úkryt před ničivou erupcí sopky Vesuv. Ta v roce 79 obrátila vzkvétající Pompeje v popel a prach. Zatímco těla mnoha obětí si v dutinách ztuhlé lávy zachovala svůj původní tvar, pozici i výraz tváře v okamžiku smrti, v případě čtyř teenagerů se dochovaly jen roztroušené kosti. Mezi nimi italští a francouzští archeologové našli také tři zlaté mince datované roky 74 až 78 našeho letopočtu a dále zlatý náhrdelník s přívěskem. Kromě toho objevili stopy, které svědčí o tom, že obchod byl po výbuchu drancován a pleněn těmi, kteří pod vrstvou ztuhlé lávy zřejmě hledali pohřbené cennosti. Mince a přívěsek ve tvaru květu však naštěstí zrakům lovců pokladů unikly.

Výzkumný tým si zatím není jistý, jaký druh obchodu se v pompejském krámku tenkrát provozoval. Jeho součástí byla pec a kruhová studna, do níž vedlo spirálové schodiště. Podle jedné z teorií se zde mohly vyrábět bronzové předměty. “Tento nový objev nabízí archeologům unikátní příležitost spojit čtyři lidi, kteří se snažili zachránit před Vesuvem, s konkrétním místem. To nám může dát hlubší vhled do toho, kdo byli tito Pompejané a jaký jejich krátký život byl,” napsali v magazínu Forbes.

Další články

Zavří­t reklamu