válkaČeskoslovenskoobjevy

V Polsku objevili 9 tisíc let staré kopí. Nejspíš bylo součástí šamanských rituálů

V Polsku objevili 9 tisíc let staré kopí. Nejspíš bylo součástí šamanských rituálů
Zdroj: messagetoeagle.com

Předmět připomínající kopí objevila skupinka archeologů v polském Bolkówě. Jedná se o další artefakt z prozkoumávané oblasti, který může upomínat na šamanskou svatyni.

Simona Knotkova 13. října 2016

Předmět byl nalezen poblíž jezera Świdwie. Archeologové se domnívají, že právě zde se v době pozdního mezolitu konaly tajemné šamanské rituály.

Kopí je 40 cm dlouhé a 10 cm široké.

Kopí je 40 cm dlouhé a 10 cm široké.

Zachovaná část kopí je vyrobená z jasmínového dřeva a udivuje bohatým zdobením. Rentgenové snímání odhalilo vyřezanou trojici postav. První z nich má na sobě masku s parohy. Podle profesora Tadeusze Galińskiho z varšavského Institutu archeologie a etnologie se jedná o vypodobnění šamana, spirituálního vůdce pravěké komunity. Druhá osoba je bez oblečení a s rukama nahoře nejspíše praktikuje rituální tanec. Poslední člověk má na sobě dlouhé roucho a drží záhadný ranec, pravděpodobně oběť.

Tři postavy doplňují dvě lodi, v pozadí poté stojí tábořiště. Nechybí ani zvířecí motivy.

Archeologové oblast nadále prozkoumávají.

Archeologové oblast nadále prozkoumávají.

Objev takto zdobeného devět tisíc let starého kopí je v Evropě unikátem. V lokaci u města Bolków byly již dříve nalezeny předměty, které poukazují na možnou svatyni pro náboženské rituály. Patří mezi ně dřevěná kadidelnice, neobvykle tvarovaná hůlka či předmět z březové kůry, jenž mohl sloužit jako maska. Nejznámější je poté meteorit nalezený uvnitř chýše. Podle archeologů to bylo obydlí šamana a kámen spadlý z vesmíru mohl používat k čarování.

Další články

Zavří­t reklamu