Hledači u hlavice rakety V2

Hledači u hlavice rakety V2 | zdroj: warhistoryonline.com


V Polsku našli německou raketu V2 včetně funkční hlavice, je jediná na světě

TÉMATA: archeologie | nálezy | druhá světová válka | tajné zbraně

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 10. 2015 | 09:45

V obci Rzesow v jižním Polsku našli hledači zachovalou raketu V2. Hitlerova tajná zbraň zřejmě omylem spadla do Polska. Její tajemství chránil partyzán Alexandr Rusin, který o její existenci věděl celá desetiletí. Nakonec se rozhodl promluvit jeho syn.

Alexandr Rusin byl za druhé světové války polským partyzánem. Viděl, jak do lesů spadla raketa V2 a rozlomila se na dvě části. Jednu část partyzáni našli a ukryli. Druhá část s hlavicí zůstala ležet v lesích u obce Dobrynin. Až do své smrti o místě dopadu nikomu neřekl, kromě svého syna Romana. Ten k hlavici i druhé části rakety navedl hledače Mariusze Mazura a Andrewa Helowicze.

Nález neporušené hlavice rakety V2 je unikátní, nikde se nic podobného nenašlo. Rakety totiž vždy explodovaly. Hlavice i s elektronickými součástkami včetně primitivního počítače je tak cenným historickým nálezem. Raketa nyní zřejmě poputuje zřejmě do některého muzea, napřed ale musí být vyčištěna a zrestaurována. Hledači nyní žádají o sponzorské dary, aby mohly raketu zrenovovat.

Rakety V2 byly jednou z Hitlerových zázračných zbraní. Přes 3 000 jich bylo vystřeleno na Londýn z Dánska, kde byly odpalovací zařízení. Padlo jim za oběť na 9 000 civilistů. Při výrobě raket zemřelo také na 12 000 nuceně nasazených a vězňů.   

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 10. 2015 | 09:45

Zavří­t reklamu