válkaČeskoslovenskoobjevy

V Polsku našli figurky na hraní z doby před 3500 lety

V Polsku našli figurky na hraní z doby před 3500 lety
Zdroj: Grzegorz Momot - free licence

Během rozsáhlejších archeologických prací na bývalé polské osadě byla objevena dvojice figurek. Připomínají prasata a pravděpodobně sloužily jako hračka pro děti.

Simona Knotkova 6. srpna 2021

Na hoře Zyndram v polské vesnici Maszkowice probíhají už několikátým rokem archeologické práce na bývalé osadě z doby bronzové. Na jednom z míst pracovníci odhalili pozůstatky pravěké chýše postavené před cca 3500 tisíci lety. V jejích útrobách se nacházela dvojice hliněných zvířecích figurek. S největší pravděpodobností zobrazují prasata, i když to dnešnímu pozorovateli nemusí tak připadat.

Thumbnail # Unikátní poklad z doby bronzové objevil na Rychnovsku pes
Mohlo by Vás zajímat:

Unikátní poklad z doby bronzové objevil na Rychnovsku pes

„Jedná se o první podobný nález zoomorfních figurek, tedy těch, které zobrazují zvířata. V tomto případě není třeba diskutovat, o jaké zvíře se jedná. Nesmíte zapomínat, že tehdejší prasata vypadala víc jako divocí kanci než dnešní domestikovaná prasata,“ sdělil vedoucí archeologického týmu doktor Marcin S. Przybyła z Institutu archeologie na Jagellonské univerzitě v Krakově.

Obě figurky měří pár centimetrů a vymodelovány jsou do těch nejmenších detailů včetně bradavek nebo zesvětlených nosů. Liší se od sebe barvou a stylem provedení. Podle archeologů mohly sloužit jako hračka dětským obyvatelům chýše, ale také mohly být předmětem uctívání. Kromě nich se na místě našly kosti prasat, skotu či různých dravců.

Práce na místě bývalého příbytku nadále pokračují. Členům výzkumného týmu se doposud podařilo zjistit, že stavba byla pravděpodobně obdélníkového nebo čtvercového tvaru o rozměrech cca 6×6 či 8×6 metrů. Zdi, které mohly být až 20 centimetrů silné, pokrývala tlustá vrstva jílu. Jednalo se o velmi promyšlené obydlí; postaveno bylo na pískovcových deskách, aby tak byla zajištěna rovnost povrchu.

Podle dosavadního výzkumu byla celá osada náhle opuštěna okolo roku 1550-1500 př. n. l. Není jasné, zda se tak stalo kvůli vpádu vetřelců nebo přírodní či jiné pohromě. Na hoře Zyndram našli archeologové také zbytky pravěkého opevnění, které je jednou z nejstarších kamenných zdí v Evropě, v Polsku pak úplně tou nejstarší.

Další články

Zavří­t reklamu