válkaČeskoslovenskoobjevy

V polské vesnici se rodí jen dívky, nikdo netuší proč

V polské vesnici se rodí jen dívky, nikdo netuší proč
Zdroj: odditycentral.com

Už devět let se v polské vesnici Miejsce Odrzańskie, která leží poblíž Opole, nenarodil žádný chlapec. Zato se zde narodilo už deset holčiček. Starosta už dokonce vypsal jakousi odměnu pro tu matku, která jako první porodí chlapce.

Tomáš Chalupa 11. srpna 2019

Pravděpodobnost, že se někde po devět let budou rodit jen dívky, je velmi malá. Ale v Miejsce Odrzańskie to tak je. Nejmladšímu chlapci v obci je dnes 12 let. Zdá se, že trend se netýká pouze poslední dekády. Obec má jen 300 obyvatel, ale ženy v ní výrazně převažují a podle všeho se zde vždy rodilo výrazně více dívek než chlapců. To potvrdil po průzkumu obecní kroniky a archivu i starosta Rajmund Frischko.

O obec s tímto podivným fenoménem se už začala zajímat světová média. „Právě je u nás reportérka z New York Times a zajímala se o nás novinářka z Global News z Kanady,“ říká Frischko. Záležitostí se začali zabývat také vědci. Profesor Rafal Ploski z univerzity ve Varšavě už se v tisku vyjádřil, že je potřeba prozkoumat důkladně místní matriku a pokusit se přijít na kloub celé záhadě. Zatím totiž pro tento úkaz nemá žádné vysvětlení. „Mělo by se zjistit, zda nejsou rodiče dívek spolu v nějakém vzdáleném příbuzenském vztahu. Další krok by měl být rozhovor s každým dítětem a rodičem, aby se zjistily jejich životní zvyky a prostředí, ve kterém se pohybují. Teprve tehdy se mohou objevit nějaké stopy,“ uvedl Ploski.

Místní lidé už si ale na fenomén zvykli a zdá se, že se s ním příliš netrápí. Muži pochopitelně chtějí mít syny, ale vědí, že ve vesnici je šance na početí syna spíše malá. Hlavu si s tím ale nikdo příliš nedělá a zájem světových médií místní docela překvapil. Starosta se rozhodl, že matka, která první porodí syna, dostane od obce odměnu. Co konkrétně by to mělo být, ale uvést nechtěl, jen naznačil, že dar bude hodnotný jak pro rodiče, tak pro jejich syna.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu