válkaČeskoslovenskoobjevy

V pohřebním komplexu leží královna Puabi a jejích 52 sloužících

V pohřebním komplexu leží královna Puabi a jejích 52 sloužících
Zdroj: dailymail.co.uk

Tisíce let ležely ostatky královny Puabi a jejího služebnictva ve velkém pohřebním komplexu sumerského města Ur. Objevil jej až britský archeolog Leonard Woolley, který zde prováděl průzkum v letech 1922 až 1934.

Tomáš Chalupa 3. listopadu 2016

Jde o hrobku bájné královny nazývané Puabi. Její jméno bylo nalezeno na třech oválných pečetích umístěných u vchodu do hrobky. Podle všeho to mohla být vrchní kněžka nebo také manželka krále. V Mezopotámii se ženy ze vznešených rodů označovaly často jménem svých manželů. Ovšem o této ženě se mluví jako o královně Puabi a není ani zmínka o tom, že by měla nějakého manžela. Její titul zní v sumerštině Ereš, což znamená královna.

Místo jejího posledního odpočinku je plné velmi dobře zachovalých artefaktů. Byla nalezena i její dřevěná rakev. Puabi držela v rukou zlatý pohár, na hlavě měla mnoho zlatých šperků a oděna byla do zlatého roucha. Její tělo leželo na nosítkách hlavou k západu. Na stěnách hrobky viselo několik býčích hlav z nerostu zvaného lapis lazuli a mnoho dalších náramků, prstenů a dalších ozdob, zhotovených rovněž z tohoto polodrahokamu.

Průzkum kostry ukázal, že ženě bylo v době smrti asi okolo 40 let. Byla poměrně malá, měřila jen 1,5 metrů, ovšem lidé ve starověku byly obecně nižšího vzrůstu než dnešní populace.

Vůbec nejzajímavější je, že v hrobce bylo pohřbeno rovněž 52 královniných služebníků, z toho dva leželi přímo v její komoře. Pět ozbrojenců bylo pohřbených v místnosti vedle hrobky. Všichni šli na smrt, aby doprovázeli svou královnu do říše mrtvých. Woolley předpokládá, že se otrávili, případně byli otráveni někým jiným.

Naleziště pohřebního komplexu královny Puabi patří k těm nejzajímavějším, jaké se v oblasti Mezopotámie dosud podařilo najít. Artefakty jsou vystaveny v Britském národním muzeu.

Další články

Zavří­t reklamu