válkaČeskoslovenskoobjevy

V Peru objevili skutečný Chrám zkázy, dětem tam vysekávali z hrudi srdce

V Peru objevili skutečný Chrám zkázy, dětem tam vysekávali z hrudi srdce
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Ve filmu Indiana Jones a Chrám zkázy je ukázán nechutný krvavý obřad bohyně Kálí. Děj filmu se odehrává v Indii, ovšem dělníci v Peru nalezli důkazy o tom, že ještě krvavější obřady se děly v minulosti právě v této jihoamerické zemi.

Tomáš Chalupa 12. dubna 2018

Dělníci kopali základy pro položení nového potrubí ve městě Huanchaco na severozápadě Peru. Přestali s kopáním, protože našli několik ostatků malých dětí. Na místo byli přivoláni archeologové, kteří odhalili celkem 47 koster, z nichž 12 patřilo dětem.

Podle archeologů byli všichni mrtví příslušníci kultury Chimu, která byla na svém vrcholu v 9. století. Zničena byla definitivně až Inky v roce 1490, což bylo 50 let předtím, než do země přišli první Evropané.

Vědci našli pro přítomnost dětí vysvětlení, které je děsivé. „Smyslem toho, co lid Chimu s dětmi chtěl, bylo přivolat déšť,“ říká Victor Vapos, ředitel archeologického výzkumu v oblasti. Kostry měly rozsekaná žebra a zcela zjevně byla z těchto tělíček vyjímána srdce. Ta pak byla rituálně krájena jako oběť bohům deště.

Jde o jeden z posledních, ale nikoliv jediných nálezů dokazujících, že Chimu prováděli krvavé rituální oběti a používali k nim i děti. V roce 1997 bylo nalezeno 200 koster v oblasti zvané Punta Lobos. Ruce a nohy měly spoutané a přes oči uvázané pásky. Všichni nebožtíci měli přeseknuté krční páteře, a byli tak zcela zjevně rituálně popraveni.

Lze na kulturu Chimu, jež tyto kruté rituály prováděla, pohlížet jako na barbary a zvířata? Podle historiků nikoliv. Ti civilizaci Chimu označují za velmi rozvinutou a kultivovanou. Její Hlavní město Chan-chan bylo velmi dobře urbanisticky navržené a na svou dobu bylo velmi moderní. Hrůzné krvavé rituály, jichž se její příslušníci dopouštěli, byly běžné i u jiných kultur v regionu. Déšť a úroda bylo něco, na čem byly všechny tyto civilizace bytostně závislé. Pokud se dlouhodobě neurodil dostatek obilí a dalších plodin, hrozily hladomory. V takových chvílích zřejmě přišly na řadu krvavé lidské oběti k naklonění si božstev, která v myšlenkovém světě těchto lidí hrála důležitou úlohu.

Další články

Zavří­t reklamu