Mezi mrtvými těly byly i malé děti

Mezi mrtvými těly byly i malé děti | zdroj: dailymail.co.uk


V Peru našli našli neporušené hrobky s mumiemi dětí a dospělých. Pocházejí z doby dávno před Inky

TÉMATA: archeologie | objevy | peru | inkové |

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 03. 2015 | 07:30

V kopcích na okraji hlavního města Peru Limy bylo nalezeno 26 hrobek z předinkského období. Mezi mrtvými těly byli nejen dospělí, ale také děti. Ve svých hrobkách ležely déle než 1000 let.

Při stavbě nové dálnice z hlavního města Peru Limy se při rutinním archeologickém průzkumu podařilo najít 26 hrobek starších než 1000 let. Jde tedy o období, které předcházelo civilizaci Inků. Je to doba, o které je toho stále odborníkům známo jen velmi málo. Při prvním průzkumu se odborníkům naskytl pohled na dvanáct mumifikovaných těl, později byly nacházeny stále další mumie. Ty by mohla odhalit nové skutečnosti o dávné předinkské civilizaci.

„V současnosti jsme z místa výzkumu vyzvedli na 40 mumií a stále to není konečné číslo, pořád nacházíme další,“ říká Guillermo Cock, jeden z týmu archeologů z Limy, kteří na vykopávkách pracují. Pro badatele byl tento nález velkým překvapením. „Je to neobvyklé, protože všechny podobné hrobky bývají zpravidla vyrabovány vykradači hrobů. Tento je zcela neporušený. Jen několik mumií bylo porušeno lidskou činností,“ dodává Cock.

Naleziště hrobů leží nedaleko největšího hřbitova Inků na celém kontinentě v Puruchuco-Huarquerones. Za šedesát let, co zde probíhá archeologický výzkum, se podařilo prozkoumat jen 10 procent tohoto obřího pohřebiště. I tak se z tohoto místa podařilo vyzvednout na 2000 mumií a bezpočet keramických, zlatých, stříbrných a bronzových předmětů. Vůbec nejznámější nález byl pojmenován Juanita ledová panna, protože ostatky dívky byly zakonzervovány v ledu vysoko v horách. I toto naleziště se podle archeologů ukazuje jako velmi slibné a je možné, že v brzku budou ohlášeny nové nečekané nálezy. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 03. 2015 | 07:30

Zavří­t reklamu