Tato tetovací razítka se používala krátkou dobu v koncentračním táboře Osvětim.

Tato tetovací razítka se používala krátkou dobu v koncentračním táboře Osvětim. | zdroj: historydaily.org


V Osvětimi se používalo k označení Židů ocelové tetovací razítko

TÉMATA: koncentrační tábory | německo | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 10. 2016 | 11:30

Jak se vlastně dostalo na kůži vězňů v koncentračním táboře ono pověstné číslo, podle kterého je nacisté mohli identifikovat? Používala se klasická tetovací jehla na násadce na pero. Číslo se tetovalo na pravé předloktí. Krátkou dobu se však používalo i něco jiného.

Nejdříve, kolem roku 1940, nacisté dávali čísla přímo na oblečení vězňů. Jenže to se velmi rychle potrhalo a čísla byla nečitelná nebo zcela zmizela. Nacisté došli k názoru, že je potřeba čísla dávat přímo na tělo vězňů. Nejprve k tomu začali používat tetovací razítko. To bylo mnohem rychlejší, číslo se vyrazilo během jednoho momentu. Toto zařízení se používalo pouze v Osvětimi, a to po velmi krátkou dobu. Poté bylo nahrazeno klasickou totovací jehlou na násadce pro pero. 

Dokud se používalo razítko, číslo bylo vyraženo na levém prsu. Razítko perforovalo kůži a inkoust se vstříkl do kůže. Je jen velice málo lidí, kteří mají tento druh tetování. Protože se používalo v prvních letech války, většina lidí zemřela, než byl koncentrační tábor osvobozen. Tetování bylo na kůži vězňů aplikováno hned po jejich příjezdu do Osvětimi. Bylo to svým způsobem štastné znamení. Kdo totiž tetování nedostal, byl nevhodný pro práci a šel velmi brzy do plynu. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 10. 2016 | 11:30

Zavří­t reklamu