válkaČeskoslovenskoobjevy

V Olomouci mají druhé nejstarší letiště v republice. Létali tu Kašpar, Lindbergh i izraelský prezident

V Olomouci mají druhé nejstarší letiště v republice. Létali tu Kašpar,  Lindbergh i izraelský prezident
Zdroj: ntm.cz
+ 1 fotka+ 2 fotky

Travnatá plocha v Olomouci Neředíně vypadá jako mnoho jiných menších letišť. Ultralighty, plachťáky, vrtulníky a jednou za rok letecký den. Jenže tohle letiště má mnohem bohatší historii, než by se mohlo na první pohled zdát.

Tomáš Chalupa 8. února 2019

Nepřistávají tu žádná obří letadla, vypadá velmi skromně, přesto je neředínské letiště historickým místem, vždyť bylo založeno už v roce 1918, pouhý jeden den po pražských Kbelích, které je nejstarší v republice. Jenže už o osm let dříve zde došlo k prvnímu vzletu letadla na území Moravy a Slezska, to když se od země odlepil Blériot Jana Kašpara.

Zdaleka nejde o jedinou historicky známou postavu, spjatou s tímto letištěm. Hrabě Umberto Nobile a jeho vzducholoď Italia letěli ke svému tragickému letu k jižnímu pólu právě přes Olomouc a ze zdejšího letiště vzlétly tři stíhačky, které ho doprovázely až k hranicím Polska. Jiný věhlasný letec, Charles Lindbergh, zde přistál i se svou manželkou a v Olomouci dokonce přespal, jelikož se mu zdejší město velmi líbilo. Z praktického hlediska ale šlo o to, že neředínské letiště bylo jediné v okolí, které bylo vybaveno vysílačkou. A Lindbergh nechtěl přistávat bez komunikace s věží.

V dobách před vypuknutím druhé světové války zde létali také pozdější hrdinové z bitvy o Británii František Fajtl a František Peřina. Vůbec nejvýznamnější personou spjatou s tímto letištěm má být ovšem jeden z izraelských prezidentů. Je známo, že se v Československu učili létat mnozí Židé z Izraele, výcvik probíhal i v Olomouci. Ale vzhledem k zálibě v utajování, která panuje v Izraeli, oficiální záznamy neexistují a vše je tak v rovině spekulací.

Naopak je jisté, že se zde učili létat na stíhačkách Mig-21 také piloti z Libye. Jeden z nich při cvičném letu minul přerovské letiště, kde měl původně přistát a pokusil se tedy o přistání v Neředíně. Ovšem zdejší letiště nikdy nebylo určeno k přistávání proudových stíhaček, bylo na to příliš krátké. Jenže to pilot z Libye nevěděl, a tak jeho stroj skončil až kilometr za letištěm. Pilot bohužel zahynul.

Dnes je letiště rušným místem, kde létají rekreační i sportovní piloti. K areálu přiléhá také Letecké muzeum, které má ve své stále se rozšiřující expozici mnohá unikátní letadla, součásti výzbroje, motory a trenažéry. Jednou do roka se zde pořádá také letecký den.

Další články

Zavří­t reklamu