válkaČeskoslovenskoobjevy

V Ohiu jsou k vidění obří bagry a další technické unikáty pro fajnšmekry

V Ohiu jsou k vidění obří bagry a další technické unikáty pro fajnšmekry
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 4 fotky+ 5 fotek

U městečka McConnelsville v Ohiu se nachází technické muzeum Miners’ Memorial Park. Jsou zde k vidění unikátní rypadla používaná k povrchové těžbě uhlí, což byl dlouho hlavní průmyslu v celém Ohiu.

Tomáš Chalupa 17. července 2021

Je mezi nimi například obří lopata z gigantu zvaného Big Muskie, což byl ohromný těžební bagr, který fungoval v dolu v Morgan County. Big Muskie byl schopen spolykat 170 kubických metrů horniny o váze 300 tun a pak je zvednout do výše. Za dobu svého působení takto přemístil 20 milionů tun uhlí, což je dvojnásobek množství horniny, než které bylo vyhrabáno při hloubení Panamského průplavu. V roce 1977 byl vyřazen z provozu, protože náklady na jeho fungování byly příliš velké. Společnost jej proto rozebrala a sešrotovala, zachovala se pouze jeho obří lopata, která skončila v technickém parku.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

A little piece of history. #bigmuskiebucket #falldays #roadtrip

Příspěvek sdílený ?????? ???? (@laurieannephotographer),

Dalším ohijským technickým parkem je Harrison Coal & Reclamation Historical Park, kde se pro změnu nachází zbytky z jiného kolosu zvaného The Silver Spade. Byl to podobný gigant jako Big Musikie, měl také podobný osud a i z něj se zachovala do dnešních dnů jen lopata. Další z trojice gigantů je Big Brutus, který je z nich jediný, který zůstal celý pohromadě. 6000 tun vážící kolos je největší stroj tohoto typu, který existuje. Byly postaveny i větší, ale z nich už jsou jen části.  Big Brutus se nenachází v muzeu, ale stojí na plácku poblíž města West Minerals, kam se na něj chodí dívat lidé i občasní turisté.

Thumbnail # Tanky Sherman stále slouží, jsou z nich bagry, rypadla a jeřáby
Mohlo by Vás zajímat:

Tanky Sherman stále slouží, jsou z nich bagry, rypadla a jeřáby

Nad všechny tyto stroje svými rozměry ovšem vyčníval El Captain. Gigantický elektrický bagr pracoval od roku 1965 pro společnost  Southwestern Illinois Coal Corporation. Z něj se bohužel nedochovalo nic, v roce 1991 byl rozebrán a kompletně sešrotován. Ve Spojených státech byla zlatá éra těchto strojů ve 70. a 80. letech, v novém tisíciletí už se přestaly ekonomicky vyplácet a tak je čekala cesta do šrotu.

Další články

Zavří­t reklamu