válkaČeskoslovenskoobjevy

V oceánu byla objevena podivná zóna plná neznámých živočišných druhů

V oceánu byla objevena podivná zóna plná neznámých živočišných druhů
Zdroj: ocean.si.edu

Zatímco lidstvo stále prozkoumává chladný vesmír, přímo na Zemi existuje daleko více neprobádaných míst, než by se mohlo zdát. Vždyť prozkoumáno je jen 5 procent mořských oblastí. Teď byl objeven zcela nový ekosystém, o kterém vědci neměli nejmenší tušení.

Tomáš Chalupa 10. dubna 2018

Objev se podařil posádce ponorky poblíž Curacaa v severním Karibiku. Jde o celý unikátní ekosystém, který jeho objevitelé nazvali Rariphotic, což odkazuje na anglické slovo rare, která znamená vzácný nebo výjimečný. Výjimečný je tento ekosystém tím, že obsahuje velké množství živočišných druhů, které doposud nebyly vůbec objeveny.

Systém se nachází mezi 130 a 300 metry pod hladinou moře. Každá pátá ryba v tomto ekosystému je pro vědce zcela neznámá, což je mimořádně vysoký podíl. „Tropické hlubinné útesy nejsou žádnými nepřístupnými opuštěnými místy na dně oceánu. Jsou to velmi rozmanité ekosystémy, které vybízejí k dalšímu výzkumu. Pouze část tohoto ekosystému byla objevena. Doufáme, že pojmenováním tohoto útesového ekosystému Rariphotic vzbudíme zájem o jeho další kontinuální výzkum,“ říká Carole Baldwinová, která zónu objevila.

Vědci se domnívají, že význam těchto hlouběji položených korálových ekosystémů bude vzrůstat, jak se stále oteplují hladiny světových moří. Ryby totiž na oteplování budou reagovat migrací do větších hloubek, kde je voda chladnější. Vědci tak mají pod mořskou hladinou stále co objevovat a čekají na ně dokonce i zcela neznámé živočišné druhy.

K výzkumu nového ekosystému byla použita ponorka Curasub, která měla pětičlennou posádku. Je vybavena hydraulickými rameny ke sběru vzorků. Dokáže se ponořit až do hloubky 350 metrů. Ponorku vypravil Smithsonianský institut v rámci projektu Deep Reef Observation Project. Ponorku můžete i virtuálně navštívit. Na tomto odkaze https://naturalhistory.si.edu/vt3/sub/ je možné si ji prohlédnout i zevnitř a také se dozvědět více o jejím fungování a jednotlivých zařízeních na palubě.

Další články

Zavří­t reklamu