válkaČeskoslovenskoobjevy

V obřím betonovém krytu je 10 tisíc kubíků jaderné suti, vybudovali ho Američané

V obřím betonovém krytu je 10 tisíc kubíků jaderné suti, vybudovali ho Američané
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Spojené státy provedly od roku 1942 do roku 1994 na 1054 nukleárních testů. Jedním z nich byl v roce 1958 test s názvem Operation Hardtack I, uskutečněný na ostrově Runit na Marshallových ostrovech v Pacifiku. Po explozi zbylo ohromné množství radioaktivní suti rozeseté po celé oblasti. Američané přemýšleli, co s tím.

Tomáš Chalupa 24. května 2017

Napadlo je, že nejlepší bude vybudovat přímo na Runitu jaderný sklad. Byla to vlastně obří jáma s masivním betonovým víkem. Dostala jméno Cactus Dome a do této jámy byl svezen jaderný spad z celého širokého okolí.

Víko má tloušťku 46 cm, takže je opravdu velmi silné. Jenže ani to se nezdá jako úplně dostatečné řešení. Za ta desetiletí je půda v okolí úložiště silně kontaminovaná. Příroda na ostrově je nezvratně poškozená. V roce 2013 sice vláda provedla rozsáhlou inspekci, kdy konstatovala, že sklad nepředstavuje žádné nebezpečí pro vodu v oceánu. Ovšem pokud by třeba jednou hladina oceánu stoupla a přelila se přes Cactus Dome, mohla by se situace změnit. Betonový kryt není v nejlepším stavu a únik radioaktivity by v takovém případě nešlo vyloučit.

Další články

Zavří­t reklamu