válkaČeskoslovenskoobjevy

V obrazech: Život typické ženy v domácnosti. Po válce „idyla“ skončila

V obrazech: Život typické ženy v domácnosti. Po válce „idyla“ skončila
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 13 fotek+ 14 fotek

Je tomu relativně nedávno, kdy byl život ženy redukovaný pouze na domácnost a rodinu. Po 2. světové válce časy za plotnou definitivně skončily.

Simona Knotkova 25. března 2020

V roce 1941 zveřejnil časopis LIFE reportáž ze života typické americké ženy v domácnosti. Vzorovým modelem se stala Jane Amberg z Kanakee ve státě Illinois, která byla podle magazínu typickou „moderní, mladou hospodyňkou ze střední třídy“.

Se svým manželem Gilbertem Ambergem se Jane potkala někdy kolem roku 1927 na rande naslepo. Jiskra mezi mladými lidmi pravděpodobně přeskočila a o tři roky později stanuli před oltářem. Narodily se jim tři děti – synové Peter a Tony a dcera Pamela. Zatímco Gilbert každý den chodil do práce, kterou vykonával v kanceláři, Jane se starala o veškeré domácí práce.

Ráno začala přípravou snídaně pro svého manžela. Poté přišly na řadu děti, které vypravovala do školky a školy. Všechny pak rozvezla rodinným autem. Po návratu následoval běžný denní úklid a příprava oběda. Každodenní rutinu přerušovala občasná návštěva přátel, zábava v místním tanečním klubu či kino.

Na začátku 40. let bylo ve Spojených státech cca 30 milionů žen v domácnosti. Všechno se změnilo vstupem USA do války, k němuž došlo 7. prosince 1941 po útoku na Pearl Harbor. Muži narukovali do války a na jejich pracovní pozice musely být dosazeny ženy. Vzniklá situace jim nejenom přinesla nové zkušenosti, ale také je naučila nezávislosti. Dřívější ženy v domácnosti na plný úvazek přivykly soběstačnosti a velká čast z nich se už nechtěla vracet do „hospodyňského módu“.

Jak odhalil průzkum, až 75 % žen chtělo v zaměstnání zůstat i po konci válečného konfliktu. I když společnost těmto ženám dávala jasně najevo, kde je „jejich místo“, 32 % z nich v práci skutečně zůstalo. Toto číslo se zvyšovalo v letech následujících, kdy začalo být už naprosto běžné, že žena je práceschopná stejně jako muž. A že starost o domácnost by měla být společným dílem obou partnerů.

Do života typické hospodyňky Jane Amber nahlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu