válkaČeskoslovenskoobjevy

V Norsku vystavují kostru pravěkého ledního medvěda, našli ji v prádelně

V Norsku vystavují kostru pravěkého ledního medvěda, našli ji v prádelně
Zdroj: atlasobscura.com

Některé nálezy fosilií jsou poněkud bizarní a často za nimi stojí náhoda. Své o tom vědí například v Muzeu archeologie ve Stavangeru, kde vystavují unikátní kostru ledního medvěda. Je stará 12500 let a nalezena byla v prádelně.

Tomáš Chalupa 20. března 2018

Nález kostry se podařil v domě manželského páru Sverre a Reidun Asheimových z ostrova Finnoy. Ti bydlí v domě, jehož základy byly postaveny v roce 1976. Při jejích kopání dělníci narazili na podivné kosti. Kosti dali do dřevěné krabice a předali muzeu. Nikdo v muzeu ale krabici neotevřel.

O šest let později geoložka Hanne Thomsenová na krabici narazila a po konzultacích s vedením muzea se rozhodla, že ji otevře. Analýzou zjistila, že kosti v krabici patří pravěkému polárnímu medvědovi, který žil v době ledové. Ovšem kostí bylo jen pár, zdaleka nešlo o celou kostru.

Thomsenová se pídila po tom, odkud se krabice vzala, a dostala se až k jejímu nalezení při budování základů domu Asheimových. Ti jí řekli, že kostí bylo daleko víc, ale že je dělníci všechny do krabice nedali, a zůstaly tak nejspíš v zemi. Thomsenová od Asheimových dostala povolení, aby zbytek ostatků našla, pokud chce. Se svým týmem se pustila do kopání v podlaze prádelny, která byla nejníže položenou místností v domě. Stačilo odkrýt pouhých 70 centimetrů zeminy a vědci narazili na mnoho kostí, ze kterých se brzy vyklubala téměř kompletní kostra ledního medvěda.

Kosti byly ve vrstvě jílu, který je perfektně chránil před přístupem vzduchu, a fosilie tak byla ve velmi dobrém stavu. „V době, kdy jsme kostru našli, bylo na celém světě jen devět dalších koster pravěkého polárního medvěda. Tahle byla nejkompletnější a nejzachovalejší ze všech,“ vzpomíná Thomsenová.

Odborníci z muzea kosti vyčistili a celá kostra je dnes součástí expozice pravěkých zvířat. Není jasné, jak medvěd zemřel, podle vědců byl dobře živený a hladem to tedy určitě nebylo. Byl 28 let starý a vážil 600 kilogramů. V muzeu patří k nejcennějším exemplářům a má i své jméno – Finn. Jeho tělo kleslo do vody do hloubky asi 25 metrů, kde rychle zapadlo do jílového dna. Tam by zůstal navěky, kdyby se z moře postupem času nevynořil ostrov Finnoy a Asheimovi si na něm nepostavili svůj dům.

Další články

Zavří­t reklamu