válkaČeskoslovenskoobjevy

V New Yorku se kradly z hrobů mrtvoly, skončilo to krvavou demonstrací

V New Yorku se kradly z hrobů mrtvoly, skončilo to krvavou demonstrací
Zdroj: thevintagenews.com

Medici to neměli v 18. století lehké. Pokud se chtěli naučit chirurgickému řemeslu, potřebovali pitvat mrtvoly, těch ale byl nedostatek. Každý zbožný křesťan si přál být pohřben v hrobě na posvátné půdě a rozhodně nechtěl skončit na pitevním stole v nemocnici. Medici si proto opatřovali mrtvoly tak, že je kradli na hřbitově.

Tomáš Chalupa 9. července 2020

V roce 1788 si hrála skupina chlapců za budovou metropolitní nemocnice na ulici Pearl Street v New Yorku. Uvnitř tou dobou pracoval student medicíny jménem John Hicks, který právě pitval mrtvolu. Nenapadlo ho nic lepšího než otevřít okno a zamávat rukou mrtvoly dole si hrajícím chlapcům. Nevinný žertík? Možná, nebýt toho, že Hicks vykoukl z okna a řekl, že to právě mávala ruka chlapcovy nedávno zesnulé matky. Vyděšený chlapec vylezl na žebřík, aby se podíval do okna na mrtvolu a skutečně spatřil svou mrtvou matku. Utíkal rychle domů, kde vše řekl otci. Ten se odebral na hřbitov, nechal vykopat rakev a zjistil, že je prázdná. Jeho zesnulá družka byla pryč.

Abychom celé situaci rozuměli. V těch dobách studenti medicíny, kteří se potřebovali procvičit v pitvání nebo chirurgických úkonech, občas kradli mrtvoly. Nebylo to legální, ale také se na to málokdy přišlo. Legálně se totiž mrtvola pro studijní účely pořídit dala pořídit jen velmi těžko, a studenti tak raději volili cestu krádeže.

Jenže když se Hicks takto nevhodně pochlubil ukradenou mrtvolou, strhla se strašlivá mela. Rodina zesnulé shromáždila rychle početný dav lidí, který vtrhnul do nemocnice. Tam našel, ke zděšení všech, spousty dalších uloupených mrtvol, navíc většinou rozřezaných, s amputovanými končetinami nebo vyoperovanými orgány. Všechno to byli nebožtíci pohřbení na místním hřbitově. Rozzuřený dav pochytal všechny přítomné mediky a lékaře a vytáhl je na ulici. Tam už ale čekal starosta města James Duane, který se snažil celou situaci uklidnit a za asistence policie dal všechny mediky a lékaře pod zámek. Ovšem jak se ukázalo, nikoliv proto, aby je potrestal, ale aby je ochránil před lynčechtivým davem.

Dav ale pokračoval v násilnostech a zejména chtěl dostat Hickse. Demonstranti házeli kameny na budovu soudu, kde Hickse zadržovali. Na místo dorazila kavalerie a armáda a celý incident vyvrcholil střelbou a zabitím šesti demonstrantů a třech vojáků. Podle některých zdrojů bylo mrtvých až dvacet. U soudu skončilo několik mediků, ale překvapivě mezi nimi chyběl Hicks. Byli obviněni z hanobení mrtvol a odsouzeni k menším trestům. Hlavně ale byl ustanoven zákon, podle kterého se napříště mělo nakládat s mrtvolami určenými pro případné medicínské pokusy. Bylo určeno, že to mají být pouze těla odsouzených kriminálníků. Byly ovšem také úplně zakázány jakékoliv pitvy běžných zesnulých občanů. Jedinou výjimkou byli duelanti, kteří zemřeli v souboji. Duely byly totiž zakázány a kdo se jich účastnil, vystavoval se riziku, že jeho mrtvola (pokud zemře), bude poskytnuta medikům k pitvání.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu