válkaČeskoslovenskoobjevy

V New Yorku byl smog tak toxický, že zabil 169 lidí

V New Yorku byl smog tak toxický, že zabil 169 lidí
Zdroj: Wikimedia Commons

Na Den díkůvzdání roku 1966 se nad Manhattanem vznášel hustý smog složený z oxidu siřičitého a oxidu uhelnatého. Tenhle smrtící koktejl zabil nejméně 169 lidí, ale některé zdroje mluví i o čtyřech stovkách.

Tomáš Chalupa 10. prosince 2021

Na počátku byla katastrofální situace se znečištěním. Ta trápila New York rok co rok po celá 60. léta. Na nejrůznější nemoci spojené s dýchacími cestami kvůli tomu umíraly ročně spousty lidí. Navíc v té době bylo kouření cigaret běžnou společenskou normou, takže plíce Newyorčanů rozhodně nebyly v ideálním stavu. New York býval hustým smogem zamořován pravidelně. Ten v roce 1966 byl ale suverénně nejhorší. Úřady vyzvaly obyvatele, kteří trpěli nějakým druhem respiračních chorob, aby vůbec nevycházeli z domu a zavřeli okna.

Městský komisař pro znečištění Austin Heller konstatoval, že úroveň smogu je nejhorší v dějinách. Lidé si na znečištění stěžovali opakovaně do novin. Jedna žena prohlásila, že musí prát oblečení dětí několikrát denně, protože je neustále špinavé od smogu. Až v roce 1966 si tak lidé v New Yorku poprvé uvědomili, jak závažné důsledky má zvýšená industrializace města. Lékaři pozorovali rozdíly v tom, jak vypadaly plíce lidí. „Kdo žil celý život v Adirondackých horách, měl krásné růžové plíce. Obyvatel města je měl černé jako uhlí,“ konstatoval jeden z patologů, který prováděl pitvy obyvatel.

V období mezi 24. až 30. listopadem 1966 stoupl počet mrtvých v New Yorku v souvislosti se znečištěním na 24 za den. Od onoho roku se konečně úřady začaly více zajímat o znečištění a existoval také silný tlak veřejnosti, aby se poměry změnily. Dnes je samozřejmě situace v New Yorku zcela jiná, ale cesta k tomuto stavu nebyla vůbec jednoduchá. I dnes je boj za zdravější ovzduší veden na několika frontách a zdaleka není vyhraný.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu