Velké naleziště ostatků dinosaurů v New Yersey potvrzuje teorii o náhlém vymírání

Velké naleziště ostatků dinosaurů v New Yersey potvrzuje teorii o náhlém vymírání | zdroj: dailymail.co.uk


V New Jersey našli obří hřbitov dinosaurů. Zabil je pád meteoritu?

TÉMATA: dinosauři | zvířata | nálezy | archeologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 01. 2016 | 08:33

Pobřeží u Mantua v New Jersey skrývalo velký dinosauří hřbitov. Mezi početnými pozůstatky převažují vodní dinosauři. Všichni zemřeli ve velmi krátké době, zřejmě v důsledku pádu meteoritu, který kdysi vyhubil 75 procent života na Zemi.

Teorie o dopadu meteoritu někdy před 65 miliony let, který prakticky vyhubil život na Zemi, je uznávaná a velmi rozšířená. Dosud se však nenašel žádný nález přímo z doby onoho velkého vymírání. To změnil nález v New Jersey, který obsahuje množství velkých vyhynulých dinosaurů právě z období onoho dopadu meteoritu. Jsou mezi nimi obrovští vodní dinosauři zvaní mosasaurové, kteří byli velcí jako autobus. Jsou zde také ostatky velkých sladokovodních krokodýlů, ryb a dalších tvorů. 

Teorie o asteroidu předpokládá, že dopadl do Jižní Ameriky na poloostrov Yucatan. Vytvořil v zemi kráter o průměru 10 kilometrů. Prach a popel zakryly oblohu po celé planetě na dlouhé měsíce, možná roky. Právě to způsobilo vyhynutí  velké části všech živých tvorů na Zemi. Vymírání tak nebylo náhlé, ale trvalo 33 000 let, než nedostatek slunečního světla zničil vegetaci a živočichy na ní závislé. Díky tomu vyhynuli i všichni ostatní tvorové. Třeba masožravý Tyrranosaurus Rex vymřel, protože vyhynuli velcí býložraví dinosauři, kterými se živil. Celý potravní řetězec se zhroutil. Nechybělo mnoho, a život na Zemi málem zanikl. Naštěstí někteří tvorové se na nové podmínky dokázali adaptovat. Například malí savci, kteří do té doby byli nenápadnou a ne příliš úspěšnou vývojovou větví života ve světě obřích dinosaurů. Tehdy by si na ně nikdo nevsadil, a kam to za 65 milionů let dotáhli!

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 01. 2016 | 08:33

Zavří­t reklamu