Podzemní štoly kaolínového dolu v Nevřeni se brzy legálně otevřou veřejnosti. | zdroj: youtube.com


V Nevřeni na Plzeňsku otevřou unikátní kaolinový důl. Vypadá to tam jak v chrámě

TÉMATA: česká republika | podzemí | štoly

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 03. 2016 | 13:30

Malá obec Nevřeň na Plzeňsku bude mít atrakci, která by do obce měla přilákat turisty: kaolinový důl. I když se do něj zatím nesmí, je tam už dnes poměrně rušno. Lidé do něj vstupují tajně na vlastní nebezpečí.

Vstup do dolu je asi kilometr za obcí v lese. Vypadá to jako normálná čtvercový kanál, ale pod ním se skrývá složitý podzemní komplex. Celá oblast kdysi žila právě z těžby kaolínu. Byla tu plavírna, transportní štola s kolejemi a mnoho dalších staveb, ale to všechno už je pryč. Jediným pozůstatkem je třísetmetrová štola v podzemí. Chodby jsou impozantní, mnohdy mají i šestnáct metrů na výšku, takže na některých místech skoro připomínají podzemní chrám

V Nevřeni chtějí důl zpřístupnit veřejnosti jednak, aby podpořili turistický ruch a pak také, aby zajistili bezpečnost v oblasti. Do dolu totiž chodí lidé na vlastní nebezpečí, takže je otázkou času, kdy se tam někomu něco stane. Je proto lepší, když důl bude otevřen a současně hlídán před vandaly. Chtěli bychom tomu (vandalství) zamezit. Lidé nám tam nastříkali sprejem různé obrázky, šipky, což samozřejmě je hrozná škoda a je to ničení tohoto historického díla," řekla Českému rozhlasu Soňa Holečková. 

Kaolin se obvykle těží z povrchových lomů, hlubinné doly na těžbu této suroviny jsou tak spíš raritou. Kromě Nevřeně se na našem území těžil jen v jihočeském Hosíně. V Nevřeni skončila těžba roku 1897, na vině bylo to, že místní kaolín není příliš kvalitní. Po přesunutí těžby jinam zůstal důl od té doby opuštěný. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 03. 2016 | 13:30

Zavří­t reklamu