válkaČeskoslovenskoobjevy

V Nevřeni na Plzeňsku otevřou unikátní kaolinový důl. Vypadá to tam jak v chrámě

Malá obec Nevřeň na Plzeňsku bude mít atrakci, která by do obce měla přilákat turisty: kaolinový důl. I když se do něj zatím nesmí, je tam už dnes poměrně rušno. Lidé do něj vstupují tajně na vlastní nebezpečí.

Tomáš Chalupa 18. března 2016

Vstup do dolu je asi kilometr za obcí v lese. Vypadá to jako normálná čtvercový kanál, ale pod ním se skrývá složitý podzemní komplex. Celá oblast kdysi žila právě z těžby kaolínu. Byla tu plavírna, transportní štola s kolejemi a mnoho dalších staveb, ale to všechno už je pryč. Jediným pozůstatkem je třísetmetrová štola v podzemí. Chodby jsou impozantní, mnohdy mají i šestnáct metrů na výšku, takže na některých místech skoro připomínají podzemní chrám.

V Nevřeni chtějí důl zpřístupnit veřejnosti jednak, aby podpořili turistický ruch a pak také, aby zajistili bezpečnost v oblasti. Do dolu totiž chodí lidé na vlastní nebezpečí, takže je otázkou času, kdy se tam někomu něco stane. Je proto lepší, když důl bude otevřen a současně hlídán před vandaly. Chtěli bychom tomu (vandalství) zamezit. Lidé nám tam nastříkali sprejem různé obrázky, šipky, což samozřejmě je hrozná škoda a je to ničení tohoto historického díla,“ řekla Českému rozhlasu Soňa Holečková.

Kaolin se obvykle těží z povrchových lomů, hlubinné doly na těžbu této suroviny jsou tak spíš raritou. Kromě Nevřeně se na našem území těžil jen v jihočeském Hosíně. V Nevřeni skončila těžba roku 1897, na vině bylo to, že místní kaolín není příliš kvalitní. Po přesunutí těžby jinam zůstal důl od té doby opuštěný.

Další články

Zavří­t reklamu