válkaČeskoslovenskoobjevy

V Německu začal proces s bývalým dozorcem koncentračního tábora

V Německu začal proces s bývalým dozorcem koncentračního tábora
Zdroj: cbsnews.com

V Hamburku odstartoval proces s bývalým dozorcem z koncentračního tábora Stutthof Brunem Deyem (93). Patrně se jedná o poslední soud tohoto druhu v Německu.

Simona Knotkova 21. října 2019

Jako SS-Totenkopfverbände se označovaly jednotky strážců, které operovaly v koncentračních táborech 2. světové války. V sedmnácti letech se k nim přidal také Bruno Dey, který po více než sedmi desetiletích nyní stanul před soudem. Proces, jenž odstartoval ve čtvrtek 17. října, je nejspíše posledním trestním řízením tohoto druhu v Německu.

Dey působil v koncentračním táboře Stutthof od srpna 1944 do dubna 1945. Před hamburským soudem stanul kvůli spolupachatelství na vraždě 5230 vězňů. Pět tisíc z nich zemřelo na tyfus, dvě stovky skončily v plynové komoře a třicet bylo popraveno zastřelením. Není to přitom poprvé, kdy bude Dey podávat svědectví. Policejnímu výslechu se podrobil už v roce 1972 a 1982. Ani v jednom roce nebyl ale odsouzen.

Koncentrační tábor Stutthof

Koncentrační tábor Stutthof

Jednou ze žalujících je Judy Meisel, původem Litevka, která se do Stutthofu dostala společně se svou matkou a sestrou v roce 1941. Matka skončila v plynové komoře, sestrám se později podařilo utéct. Meisel, dnes žijící v USA, se do Německa ze zdravotních důvodů nemohla dostavit. U soudu ji přijel zastoupit její vnuk Benjamin Cohen.

„Když přijely do tábora, dva esesáci jí vytrhali vlasy. Mučili je a zavraždili jim matku. Byla to naprostá brutalita. Jak něco takového mohli udělat? Jak se někdo může na něčem takovém podílet? Babička mě naučila, jakou moc má lidský duch, protože po své zkušenosti se ani nestala nenávistnou, ani netoužila po pomstě,“ nechal se slyšet muž.

Judy Meisel (nalevo) a její sestra Rachel. Ze Stutthofu ženy utekly do Dánska

Judy Meisel (nalevo) a její sestra Rachel. Ze Stutthofu ženy utekly do Dánska

Zajímavostí je, že z důvodu nízkého věku v době páchání zločinu, je Deyův případ projednáván u soudu pro mladistvé. Do soudní síně muže doprovázela manželka s dcerou a další příbuzní. On sám si po celou dobu skrýval obličej za červenými deskami. I když mu hrozí až deset let vězení, kvůli svému stáří a zdravotní kondici ho pobyt za mřížemi pravděpodobně mine.

Bývalý nacistický dozorce už dříve vyšetřovatelům řekl, že si uvědomoval následky svých činů. „Asi jsem věděl, že se jedná o Židy, kteří nespáchali žádný zločin, že tam jsou prostě jen proto, že to jsou Židi, ale mají stejné právo na svobodný život a práci jako všichni ostatní,“ sdělil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu