válkaČeskoslovenskoobjevy

V Německu našli vysílačku z dob studené války

V Německu našli vysílačku z dob studené války
Zdroj: livescience.com

Vysílačka z konce studené války byla objevena v lese poblíž Kolína nad Rýnem. Byla uložena v ocelovém pouzdře a je ve vynikajícím stavu.

Tomáš Chalupa 26. března 2020

Jde o rádiovysílačku R-394KM, která byla vyrobena v Sovětském svazu v roce 1987. „Všechno v pouzdře bylo pečlivě zabaleno do papíru. Jde o novou vysílačku přímo z továrny,“ říká archeolog Erich Classen. Vysílačka byla nalezena týmem archeologů v lese Hambach 30 kilometrů západně od Kolína nad Rýnem. Zde se nachází naleziště římského sídliště, a archeologové proto očekávali, že pod vrstvou hlíny naleznou spíše předměty z dob římského impéria. Místo toho našli vysílačku, která byla zřejmě součástí vybavení nějakého špiona.

„Myslíme si, že vysílačka by fungovala, pokud bychom do ní dali novou baterii, ale nezkoušeli jsme to,“ uvádí Classen. Tento typ vysílačky je schopen vysílat zprávy na vzdálenost 1200 kilometrů. Je na ní použitá latinská abeceda a nikoliv azbuka, takže uživatel musel být nejspíš Němec. Mohla to být ale také součást kamufláže, aby nebylo na první pohled jasné, že přístroj pochází ze Sovětského svazu. Na papíru byl seznam číselných kódů, což byl zřejmě vysílací klíč.

Odborníci se domnívají, že vysílačka byla zřejmě určena k tomu, aby se jejím prostřednictvím dostávaly do Sovětského svazu zprávy z pozorování Jaderného výzkumného centra v Jülichu. To se nachází šest kilometrů od místa, kde byla vysílačka nalezena. Zřejmě jí do země pohřbila tajná služba Stasi pro pozdější použití, ke kterému už vzhledem k okolnostem nedošlo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu