Nálezy v poušti Atacama dokládají, že před 5000 lety tu lidé nejen dokázali přežívat, ale také zhotovovat krásné předměty ze zlata, vyrábět halucinogeny a organizovat složité rituály.

Nálezy v poušti Atacama dokládají, že před 5000 lety tu lidé nejen dokázali přežívat, ale také zhotovovat krásné předměty ze zlata, vyrábět halucinogeny a organizovat složité rituály. | zdroj: antiquity


V nejvyprahlejší poušti světa objevili starodávný obřadní komplex

TÉMATA: archeologie | nálezy | pravěk | prehistorie | chile | atacama

user-avatar

Yvonne K.

29. 04. 2019 | 09:25

V chilské poušti Atacama odkryli archeologové zbytky obrovských kamenných staveb. Zjistili, že se používaly už před 5000 lety k ceremoniálním a rituálním účelům.

Atacama je nejsušší poušť v Jižní Americe. Lidé, kteří tu před dávnými lety žili, se seskupili a vytvořili si zde takzvaná ekologická útočiště, kde měli k obživě dostatek vody, flóry i fauny. To jim umožnilo přežívat v drsných a suchých podmínkách této pouště. A právě tito lidé zde před tisíci lety vybudovali dva obřadní komplexy, jejichž pozůstatky zkoumal tým francouzských a chilských vědců. Podle nich výstavbu obou ceremoniálních center řídili tehdejší náboženští vůdci.

Jedno z těchto center, označované jako Tulan-52, vzkvétalo na největší solné pláni Salar de Atacama zhruba mezi lety 1100 až 360 před naším letopočtem. Archeologové zde našli zbytky obrovských kamenných staveb, hroby dětí, obětiny pro bohy a různé další věci pocházející z oblasti Amazonie a Pacifiku. Vykopali ostatky 28 dětí pohřbených s pohřební výbavou. Některé z hrobů obsahovaly množství zlatých předmětů. V jednom se našla i pozlacená dřevěná hlava kondora vykládaná drahokamy.  

“Četné hmoždíře a brusné desky svědčí o intenzivní přípravě barviv, poživatin a nápojů, stejně jako halucinogenů vyráběných ze semen rostliny zvané cebil (Anadenanthera) a kukuřice seté, které se obě dovážely z nížin na severovýchodě Argentiny,” stojí ve studii publikované v časopise Antiquity.

5000 let staré obřadiště

Druhý ceremoniální komplex, známý pod názvem Tulan-54, byl sice objeven už v roce 1985, ale vědci ho původně považovali za sídliště. Po důkladné analýze dat a přezkoumání archeologických nálezů došli nedávno k závěru, že místo sloužilo před 5000 lety spíše jako obřadní a obětní centrum. Nový výzkum totiž ukázal, že žádná z nalezených staveb nebyla využívána k bydlení a že architektura tohoto místa se velmi podobá tomu druhému, které se nalézalo jen pouhý kilometr odtud.

„V obou lokalitách jsou stavby postaveny s velkými vertikálními a překryvnými deskami až do výšky 1,5 m,“ uvedli vědci. Navíc vysoký podíl třecích misek a brusných kamenů z obou lokalit souvisí s nalezišti červeného barviva, které se používalo při ceremoniích. Povaha těchto ceremonií však vědcům zůstává nejasná. “Jde o prehistorické naleziště, nemáme žádné písemné prameny, které by nám řekly, jaký typ obřadů se zde konal,” vysvětlila webu Live Science Catherine Perlès, která se na výzkumu podílela.

 

user-avatar

Yvonne K.

29. 04. 2019 | 09:25

Zavří­t reklamu