válkaČeskoslovenskoobjevy

V nejvyprahlejší poušti světa objevili starodávný obřadní komplex

V nejvyprahlejší poušti světa objevili starodávný obřadní komplex
Zdroj: antiquity
+ 6 fotek+ 7 fotek

V chilské poušti Atacama odkryli archeologové zbytky obrovských kamenných staveb. Zjistili, že se používaly už před 5000 lety k ceremoniálním a rituálním účelům.

Yvonne Pokorná 29. dubna 2019

Atacama je nejsušší poušť v Jižní Americe. Lidé, kteří tu před dávnými lety žili, se seskupili a vytvořili si zde takzvaná ekologická útočiště, kde měli k obživě dostatek vody, flóry i fauny. To jim umožnilo přežívat v drsných a suchých podmínkách této pouště. A právě tito lidé zde před tisíci lety vybudovali dva obřadní komplexy, jejichž pozůstatky zkoumal tým francouzských a chilských vědců. Podle nich výstavbu obou ceremoniálních center řídili tehdejší náboženští vůdci.

Jedno z těchto center, označované jako Tulan-52, vzkvétalo na největší solné pláni Salar de Atacama zhruba mezi lety 1100 až 360 před naším letopočtem. Archeologové zde našli zbytky obrovských kamenných staveb, hroby dětí, obětiny pro bohy a různé další věci pocházející z oblasti Amazonie a Pacifiku. Vykopali ostatky 28 dětí pohřbených s pohřební výbavou. Některé z hrobů obsahovaly množství zlatých předmětů. V jednom se našla i pozlacená dřevěná hlava kondora vykládaná drahokamy.

“Četné hmoždíře a brusné desky svědčí o intenzivní přípravě barviv, poživatin a nápojů, stejně jako halucinogenů vyráběných ze semen rostliny zvané cebil (Anadenanthera) a kukuřice seté, které se obě dovážely z nížin na severovýchodě Argentiny,” stojí ve studii publikované v časopise Antiquity.

5000 let staré obřadiště

Druhý ceremoniální komplex, známý pod názvem Tulan-54, byl sice objeven už v roce 1985, ale vědci ho původně považovali za sídliště. Po důkladné analýze dat a přezkoumání archeologických nálezů došli nedávno k závěru, že místo sloužilo před 5000 lety spíše jako obřadní a obětní centrum. Nový výzkum totiž ukázal, že žádná z nalezených staveb nebyla využívána k bydlení a že architektura tohoto místa se velmi podobá tomu druhému, které se nalézalo jen pouhý kilometr odtud.

„V obou lokalitách jsou stavby postaveny s velkými vertikálními a překryvnými deskami až do výšky 1,5 m,“ uvedli vědci. Navíc vysoký podíl třecích misek a brusných kamenů z obou lokalit souvisí s nalezišti červeného barviva, které se používalo při ceremoniích. Povaha těchto ceremonií však vědcům zůstává nejasná. “Jde o prehistorické naleziště, nemáme žádné písemné prameny, které by nám řekly, jaký typ obřadů se zde konal,” vysvětlila webu Live Science Catherine Perlès, která se na výzkumu podílela.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu