válkaČeskoslovenskoobjevy

V nejlepší jezdecké škole na světě učili, že pánem má být kůň, nikoli jezdec

V nejlepší jezdecké škole na světě učili, že pánem má být kůň, nikoli jezdec
Zdroj: rare

Výcvik jízdy v nejlepší vojenské jezdecké škole na světě obsahoval takové prvky, které přinesly revoluci do pojetí jezdectví v armádě. Prosazovaly se však těžko a jejich hlavní propagátor málem skončil suspendován a ponížen.

Tomáš Chalupa 28. listopadu 2014

Italská jezdecká škola v Tori di Quattro nedaleko Říma byla v prvních dekádách minulého století považována – společně s francouzskou jezdeckou školou v Saumuru – za nejlepší zařízení tohoto druhu na světě. Jezdecký styl vyučovaný na této škole přinesl celosvětovou revoluci ve využití jízdy jako bojové jednotky. Revoluce spočívala v tom, že zatímco všude ve světě se zkoumalo, jak jezdec může s koněm překonat překážku, v Tori di Quattro se zajímali jen o koně. Ten musel přeskočit, jezdec byl podružný, musel se nějak přizpůsobit. Styl jízdy s hrdě vzpřímeným jezdcem Italové odmítali.

Neuvěřitelná figura

Neuvěřitelná figura

Známý italský jezdec Federico Caprilli, který na této škole působil, v rámci výcviku nafotil sérii fotografií zachycující koně ve skoku bez jezdce. Podle jeho studií se upravovala pozice jezdce na koni tak, aby skok byl pro koně co možná nejpohodlnější. Caprilli však šel ještě dál. Trénoval koně tak, aby byli schopni sami přemýšlet a nečekali na povely od jezdce, kdy mají skočit. Kůň v jeho pojetí byl stejně důležitý jako jezdec.

Federico Caprilli

Federico Caprilli

Jenže Caprillovy metody a především názory se velitelům příliš nelíbily. V mnohém odporovaly zažitým doktrínám, a to se v armádě příliš netrpí. Kůň s vlastním úsudkem, jezdec přizpůsobující koni, kdo to kdy viděl, ptali se pobouřeně důstojníci. Caprilli přišel o vojenskou hodnost i možnost dále se podílet na výcviku ve škole. Pro jistotu ho poslali kamsi do severní Itálie. Když někteří jeho žáci zkoušeli jezdit tímto způsobem, byli potrestáni s odůvodněním, že vystrkují při jízdě svůj zadek na přítomné důstojníky a dámy.

Tak se skákalo novým způsobem

Tak se skákalo novým způsobem

Jenže už o rok později byl zpět ve škole. Nejvyšší velení přezkoumalo jeho metody a uznalo, že jsou revoluční, ale pro armádu použitelné a prospěšné. Vrchní velitel armády nařídil, že se Caprilli má okamžitě vrátit do Tori di Quattro a jeho metody mají být zavedeny zpět do vojenských řádů.

Caprilli na svém koni

Caprilli na svém koni

Související články

Další články

Zavří­t reklamu