Ve zkoumání tajemného klastru pomáhá spektrograf Hermes.

Ve zkoumání tajemného klastru pomáhá spektrograf Hermes. | zdroj: mysteriousuniverse.org


V nedalekém klastru umírají předčasně hvězdy, nikdo neví proč

TÉMATA: vesmír | hvězdy | záhady

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 06. 2016 | 14:00

M4 je název hvězdného klastru, ve kterém umírají hvězdy velmi rychle a daleko dříve, než by podle všech předpokladů měly. Vědci nad celou záhadou zatím kroutí hlavou.

Globulární klastry jsou jedny z nejstarších útvarů ve vesmíru. Profesor John Lattanzio z Austrálie se jejich výzkumu věnuje velmi dlouho. Zjistil, že v klastru M4 v souhvězdí Škorpiona dochází k něčemu velmi zvláštnímu. Umírají v něm hvězdy. M4 je klastr, ve kterém astronomové vůbec poprvé dokázali rozeznat jednotlivé hvězdy. Je jeden z nejbližších, nejjasnějších a nejlépe probádaných klastrů, jaké lidstvo zná.

Nikdo ale netuší, proč v něm najednou začaly umírat hvězdy daleko dříve, než se čekalo. Lattanzio použil vysoce účinný spektrograf Hermes a zjistil, že hvězdy v klastru přeskakují fázi červeného obra. Právě tato fáze je typická pro umírající hvězdy. Místo toho se rovnou dostávají do fáze bílých trpaslíků, což jsou mrtvé hvězdy, ze kterých se ale ještě nestaly černé díry. Díky tomu, že hvězdy přeskakují celou jednu vývojovou fázi, umírají o miliardy let dříve. Vědci zatím nemaj vůbec žádnou představu, proč se tak děje. Všechny hvězdy byly bohaté na sodík a naopak neměly téměř žádný kyslík, ale to samo o sobě nevysvětluje vůbec nic. Na to, co se v klastu M4 děje, se hodlají astronomové zaměřit a přijít celé záhadě na kloub. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 06. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu