Slavný Bud Spencer se s nepřáteli nepáral, měl svůj osobitý styl boje | zdroj: youtube.com


V Neapoli slaví 90. výročí narození slavného rodáka, tohoto herce znáte všichni

TÉMATA: herci | itálie | filmy

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 11. 2019 | 09:00

Jméno Carlo Pedersoli asi nikomu nic neřekne, ale když se řekne Bud Spencer, celé generace diváků hned vědí, o koho jde. Rodák z Neapole ztvárnil spousty rozličných rolí a stal se ikonou rozverných spaghetti westernů společně se svým nerozlučným kumpánem Terencem Hillem.

Hill se mimochodem jmenuje Mario Girotti a pochází z Benátek. Tihle dva se poprvé setkali v roce 1967 ve westernu Bůh odpouští, já ne. Režisér filmu Giuseppe Colizzi je požádal, aby si změnili jména na americká. Tak vznikl Bud Spencer a Terence Hill. Pedersoli si vybral jméno Bud, protože jeho oblíbené pivo bylo Budweiser, zkráceně zvané Bud, Spencer bylo zase jméno jeho oblíbeného herce Spencera Traceyho. Společně pak tato dvojice natočila 18 celovečerních filmů.

Pedersoli přitom původně získal slávu něčím úplně jiným než herectvím. Byl výborným závodním plavcem a stal se prvním Italem, který zaplaval stovku pod minutu. Účastnil se dvou olympiád v Helsinkách a Melbourne. Byl také profesionálním hráčem vodního póla.

Ve svém pestrém životě toho zkusil hodně. Udělal si leteckou licenci na helikoptéru a proudové letadlo. Provozoval své vlastní aerolinky Mistral air. Málem se stal také politikem, když v roce 2005 neúspěšně kandidoval za Berlusconiho stranu Forza Italia v Laziu.

V Římě studoval chemii na univerzitě, ale pak se jeho rodina přestěhovala do Brazílie a on svá studia nedokončil. Naučil se v Brazílii plynně portugalsky a načichl tamním způsobem života. To se také odrazilo v některých jeho filmech, které se odehrávají v Jižní Americe.

Jeho první filmovou rolí byl pretorián ve snímku Quo Vadis v roce 1951. To by mu ale zřejmě nestačilo k tomu, aby ve filmové branži prorazil. Za manželku si ale vzal dceru filmového producenta Guiseppe Amata a to už pomáhalo otevřít některé dveře. Ovšem kariéru mu nakopl až již zmíněný film Bůh odpouští, já ne.

Filmy byly nakonec jeho životním osudem, proslavil se zejména svými charakteristickými údery, kterými ničil své nepřátele. Jeho filmy jsou populární dodnes nejen v Itálii, ale prakticky po celé Evropě. Bud Spencer zemřel v roce 1916 v Římě.

Budovi Spencerovi v Neapoli uspořádali grandiózní výstavu.

V těchto dnech si slavného herce připomíná Itálie výstavou pořádanou v Sala Dorica Palazzo Reale, jedné z nejprestižnějších výstavních prostor v Neapoli – městě, kde se Pedersoli před 90 lety narodil. Multimediální výstava Bud Spencer - Mostra Multimediale“ popisuje krok za krokem hercův zajímavý život život: od jeho sportovní kariéry k mnohostrannému herectví a neúnavné tvořivosti, které jej přivedly k  mnoha různým rolím nejen na filmovém plátně: podnikateli, šerifovi, pilotovi, spisovateli, skladatelovi, zpěváku, vynálezci. Výstava potrvá až do 8. prosince.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 11. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu