válkaČeskoslovenskoobjevy

V následující dekádě k nám přiletí více tajemných objektů, jako byla Oumuamua

V následující dekádě k nám přiletí více tajemných objektů, jako byla Oumuamua
Zdroj: messagetoeagle.com

Oumuamua vzbudila velká očekávání v odborné i laické veřejnosti. Nezvyklé podlouhlé těleso k nám přiletělo z hlubin vesmíru a vědci se dohadovali o jeho původu. Mluvilo se i o možnosti, že jde o mimozemskou sondu, nebo dokonce loď. Astronomové předpokládají, že v následujících 10 letech uvidíme podobných objektů více.

Tomáš Chalupa 19. srpna 2019

Studie 14 astronomů z USA a Evropy potvrdila, že Oumuamua je nepochybně přírodního původu. Žádná mezihvězdná loď to tedy není. „Nikdy jsme nic podobného v našem solárním systému neviděli. Stále je to záhada. Teorie o mimozemské lodi je sice zábavná, ale máme celou řadu teorií, které ukazují na přírodní původ a celý fenomén vysvětlují,“ říká astronom Matthew Knight. Podotýká, že Oumuamua má červenou barvu jako mnoho malých těles v naší Sluneční soustavě. Tím ale veškeré podobnosti končí.

Už jen podlouhlý doutníkovitý tvar je ve vesmíru velmi neobvyklý. Podivná je také jeho dráha letu, která pouze nekopíruje gravitační vlivy. Je také otázkou, jakým způsobem se vůbec Oumuamua dostala ze své vlastní soustavy. Zkrátka otázek kolem objektu panuje celá řada, a to i když vyřadíme z hry teorie o mimozemšťanech. Podle Knighta se ale můžeme poměrně brzy dočkat dalších podobných návštěvníků, kteří budou mít charakteristiky jako zmíněná Oumuamua.

„V následujících 10 letech očekáváme, že spatříme více objektů jako je Oumuamua,“ tvrdí Knight. Hlavní roli v tomto hledání bude mít nový obří teleskop LSST. Má jít o vůbec největší dalekohled na světě schopný pořídit celooblohovou přehlídku. Bude mít hlavní zrcadlo o průměru 8,4 metru a do plného provozu by měl být uveden v roce 2023.

„Díky němu budeme vidět nové objekty prakticky každý den. To nám teprve ukáže, jestli je Oumuamua tak unikátní, nebo spíše běžná. Pokud najdeme 10 – 20 těchto objektů a stále nám přijde Oumuamua podivná, pak budeme muset poopravit naše teorie,“ uzavírá Knight.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu