Skladba Space Oddity nahrané astronautem Chrisem Hadfieldem | zdroj: youtube.com


V NASA litují smrti Davida Bowieho, extra kondolence přišla i z ISS

TÉMATA: zpěváci | celebrity | nasa | vědci

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 01. 2016 | 08:30

Úmrtí zpěváka Davide Bowieho zasáhla celý svět. Jeho tvorba byla velmi často spojena s vesmírem, a tak není divu, že NASA i astronauti vyjadřují svůj zármutek nad odchodem tohoto hudebního velikána.

"Ashes to ashes, dust to stardust. Tvoje genialita nás inspirovala. Good bye Starman," napsal astronaut Chris Hadfield. Jde o slovní hříčku biblického rčení popel popelu, prach prachu. Hadfield byl známý mimo jiné tím, že na palubě stanice ISS  nahrál na kytaru Bowieho píseň Space Oddity

Svůj zármutek vyjádřil také kytarista kapely Queen a astrofyzik spolupracující s NASA Brian May. "Nevím, jestli jsem schopen hned reagovat. Byl obrovský talent a ztráta pro hudbu a kulturu je nezměrná. Vždy podnětný, inovativní a ...šokující. Tuhle zprávu je těžké přijmout," napsal May na svých webových stránkách. 

Jiný známý astrofyzik a popularizátor vědy Niel de Grasse Tyson napsal na twitteru: "Obávám se, že některé druhy kreativity mohou vzniknout pouze, pokud Vesmírná podivnost spadne na zem." Opět jde o slovní hříčku, v angličtině je to Space Oddity Falls to Earth, což je název Bowieho skladby Space Oddity a sci-fi filmu, ve kterém si zahrál hlavní roli Man who falls to Earth.

NASA na svých webových stránkách napsala: "And the stars look very different today. RIP David Bowie," opět s odkazem na skladbu Space Oddity, kde je v textu právě tato věta. 

Soustrast vyjádřil i astronaut Tim Peake, který je zrovna na palubě stanice ISS, majitel firmy Space X Elon Musk, japonský astronaut Soiči Moguči nebo americký astronaut Douglas Wheelock. Ztráta Davida Bowieho zkrátka otřásla celou vesmírnou komunitou. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 01. 2016 | 08:30

Zavří­t reklamu