válkaČeskoslovenskoobjevy

V národním parku v Nevadě našli 130 let starou pušku, která dobyla Západ

V národním parku v Nevadě našli 130 let starou pušku, která dobyla Západ
Zdroj: historicmysteries.com

Národní park Great Basin v Nevadě se stal místem poměrně unikátního nálezu. Skupina archeologů zde náhodou našla pušku Winchester z roku 1882. Opřenou mezi stromy, prakticky srostlou s okolím. Jak se tam dostala?

Tomáš Chalupa 24. července 2015

Winchestrovka byla opřená o jalovec zřejmě déle než sto let. „Vypadá to, že někdo si tu prostě kdysi sedl, aby si dal oběd nebo si trochu odpočinul a pak odešel a pušku tu zapomněl,“ říká zaměstnankyně parku Nichole Andlerová. Podle ní zřejmě puška patřila některému z lovců nebo prospektorů, kteří se zde v 19. století hojně vyskytovali. Winchestrovka byla tou dobou jednou z nejpoužívanějších zbraní na Západě a její ztráta tak majitele asi příliš nemrzela, mohl ji koupit prakticky na každém rohu. Bylo jich vyrobeno na 25 000 kusů jen v roce 1882, kdy byla vyrobena i tato konkrétní zbraň.

„Je to jedna z těch pušek, které měl prostě každý. Říká se o ní, že dobyla Západ,“ dodává Andlerová. Takže záhada sto let staré pušky zase není až tak velká záhada. Přesto se pracovníci parku hodlají ponořit do archivů a pokusí se najít novinové články, které by mohly poodhalit, kdo pušku v parku před sto lety nechal. Přejeme jim v tom hodně štěstí.

Další články

Zavří­t reklamu