válkaČeskoslovenskoobjevy

V muzeu ležely brýle, lidé si je fotili, mysleli, že je to umělecký exponát

V muzeu ležely brýle, lidé si je fotili, mysleli, že je to umělecký exponát
Zdroj: dangerousminds.net
+ 2 fotky+ 3 fotky

V Muzeu umění v San Franciscu ležely u bílé stěny brýle. Položil je tam znuděný teenager TJ Khaytan, kterého návštěva muzea příliš nebavila. Místo toho se rozhodl si z návštěvníků muzea vystřelit.

Tomáš Chalupa 27. května 2016

Lidé považovali brýle umístěné před bílou stěnou za moderní konceptuální umění a nadšeně si je prohlíželi nebo dokonce fotili. Samozřejmě k velké radosti Khaytana a jeho kamarádů, kteří se nastalou situací dobře bavili.

Na druhou stranu je potřeba přiznat, že v dnešním moderním umění je velmi lehké zmást lidi podobnými vtipy. V galeriích se vystavují plechovky od piva, odpadkové koše, hromady lahví a jiného haraburdí, takže exponáty někdy vypadají, že je tam někdo jen tak pohodil. To se stalo osudným výstavním kouskům Sala Murata, když je v roce 2014 vystavoval v Bari. Část jeho díla někdo omylem vyhodil. Podobně dopadl v roce 2001 Damian Hirst, jemuž uklízečka strčila celé jeho konceptuální umění do koše. A v Tate Muzeu podobně skončilo dílo Gustava Metzgera, které mělo podobu odpadkového koše plného papíru. I v tomto případě uklízečka nerozpoznala umění a celý exponát zlikvidovala. Zkrátka umění už dnes občas nelze rozeznat od odpadu.

Další články

Zavří­t reklamu